Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kirikus vändatakse mängufilmi

31.08.2010 | | Rubriik: Kirikuelu

Narva Aleksandri kirikusse tekitatud pargis kohtuvad «idioodist» Mõškin (Risto Kübar) ja Rogožin (Tambet Tuisk).  Gabriela Liivamägi Narva Aleksandri kirik on muudetud Rainer Sarneti valmiva mängufilmi «Idioot» võttepaviljoniks.
Režissöör Rainer Sarnet räägib, et kohe alguses oli plaan üles võtta pea kogu filmi tegevus ühes pühakojas. Et sinna tekitatakse nii pargid, tänavad kui raudteejaam.
Intrigeeriv keskkond
«Esmalt uurisime võimalusi Tallinna kirikuis. Lõpuks tundus sobivaim Narva pühakoda. Ka kohalik kirikuõpetaja näeb filmivõtete kirikus toimumises vaid head,» ütleb Sarnet.
Narva Aleksandri koguduse õpetaja Villu Jürjo meenutab, et alles paarkümmend aastat tagasi sadas Aleksandri kirikus pidevalt vihma ja lund – lihtsalt korralikku katust polnud peal. «Nüüd tõid filmimehed kohale tuletõrjeauto, et kirikus vihmasadu lavastada. Pärast tõmmati maha sadanud vesi spetsiaalsete tolmuimejatega taas kenasti kokku,» räägib Jürjo.
Vaimulik tunnistab, et hetkel meenutab pühakoda mõnd Hollywoodi stuudiot. «Esmalt toodi kirikusse üle poolesaja õunapuu, et markeerida parki, siis olid siin mannekeenid uhketes riietes. Praegu on palju sambaid ja kamin,» räägib Jürjo.
«Igat laadi kunstiteos – film, etendus, kontsert, näitus – astub ruumiga, kus ta valmib, dialoogi. Iga kunstiteos saab osa kiriku atmosfäärist ja tema vaimsus tugevneb. Olen märganud, et see ei olene isegi tegija religioossusest, see on nii tugev, et toimib igal juhul,» teab kirikuõpetaja, kelle Narvas teenides on Aleksandri pühakojas etendatud Roman Baskini «Orkestriproovi» ja vändatud Oleg Fessenko filmi «Nõid» (Gogoli «Vii» ainetel).
Idioodist messias
Samuti ei saa salata fakti, et Aleksandri kirikus kuulutati omal ajal välja Eesti Töörahva Kommuuni nimeline enamlaste üritus.
Sarnet ütleb, et film «Idioot» Fjodor Dostojevski samanimelise romaani järgi tuleb üpris raamatupõhine. «Kogu sündmustik ja karakterid on alles. Olen teinud filmi küll nii lakooniliseks kui võimalik, eriti dialoogi osas. Karakterid on veidi jahedamad ja eestipärasemad, pole erilist ülevoolavust,» ütleb Sarnet.
«Idioot» räägib naiivsest vürst Mõškinist, kes asub päästma naise hinge, kes on otsustanud minna hukatusse. Mehe vahetu käitumine tekitab ümbritsevates inimestes moraalset rahutust ja igatsust headuse järele.
Vürst Mõškinit kehastab teatri NO99 näitleja Risto Kübar, teistes peaosades on Katariina Lauk ja Tambet Tuisk. Filmis teevad kaasa ka Ülle Kaljuste, Roman Baskin, Ain Lutsepp, Taavi Eelmaa ja teised Eesti tippnäitlejad. Massistseenides ja pisemates rollides astuvad üles kümned Narva inimesed.
«Idioodi» võtted kestavad 5. augustist 22. septembrini. Filmi võetakse üles lisaks Narva kirikule ka Tallinnas dominiiklaste kloostris, Mustpeade majas ja Kadrioru pargis. Filmi esilinastus on planeeritud 2011. aasta sügisesse. «Idioodi» produktsioonifirma on Homeless Bob Production.

Teet Korsten
Põhjarannik

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)