Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Kirikus käib töö kolmel rindel

17.04.2013 | | Rubriik: Esileht

Tartu Pauluse kirikust möödudes hakkab kõrva paras kolin, pühakoda ise on peitunud rohelise ehitusvõrgu taha.

Sihtasutuse juhataja Helen Jorsi leian kiriku õue paigaldatud soojakust, kus sisse seatud korralik töötuba. Nõudeid järgides surun kiivri pähe ja lähen koos Heleniga ehitustandrit uurima. Põnev on nii väljas kui sees, aga rohkem pakub pinget kirikusaalis toimuv. Raske on ära tunda ruumi, kus veel mõni kuu tagasi peeti jumalateenistusi.
Nõukogude ajal kinni pandud aknad heidavad läbi kile altariruumi valgust ja on ootel, kuni restaureerimisele viidud raamid õigel ajal ette pannakse. Kogu ruumi proportsiooni muudavad aga mõlemasse külglöövi valatud raudbetoonist rõdud, kuhu tuleb viis rida pinke. Rõdude valamine ongi praegu põhiline töö kirikusaalis.
Kirikutornist alla suurde konteinerisse viib jäme toru, mida mööda sõidutatakse alla vanu kive. Heleni sõnul võetakse nii tornist, mis sõja ajal tublisti kannatada sai, kui ka kogu fassaadist välja pudedaid kive, et vahetada need välja uute vastu. Nende hulgas on nii päris uusi kui ka vanade ehituste juurest saadud kasutatud telliseid.
Nordeconi ASi töömeestel, kes päevast päeva agaralt ametis, on kogemus selliseks tööks siitsamast käes. Sarnaselt korrastati tiibhoone fassaad, nii on ettekujutus, missugune kirikusein välja hakkab nägema, olemas.
Kiriku üldpilt aga muutub, kui tornikiiver saab ühtlaselt saleneva kuju ja külglöövide katus madalamaks võetakse, nagu see kiriku projekteerinud Eliel Saarinenil kavandatud oli. Tulevikus saab tornikiiver olema sinakasrohelist värvi.
Rita Puidet

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)