Esileht » Online » Online artiklid »

Kirikuraamatud leiab nüüd virtuaalriiulist

10.11.2017 | | Rubriik: Online artiklid

Eesti evangeelse luterliku kiriku (EELK) konsistoorium ja rahvusarhiiv sõlmisid  üheksa aastat tagasi koostöölepingu, mille eesmärk oli mikrofilmida ja digiteerida koguduste arhiivides paiknevad kirikuraamatud. Tänavu said viimased Virumaa koguduste raamatud digiteeritud ning eilsel rahvusarhiivi koostööpäeval kuulutati projekt edukalt lõppenuks.

Esimese Nõukogude okupatsiooni ajal 1941. aastal võeti kogudustelt vanemad kirikuraamatud suures osas ära ning paigutati arhiivi, kus neid hoitakse praeguseni.

Nii puudutas hiljuti lõppenud koostööprojekt enamasti uuema aja raamatuid, mida peeti okupatsiooniaegadel, kuid omajagu saadi ka 19. sajandist ning 1920.–30. aastatest pärinevaid köiteid.

2500 arhivaali

EELK konsistooriumi arhivaar Janis Tobreluts täpsustas, et kõige hilisemad digiteeritud raamatud pärinevad 1980. aastatest, päris lähima mineviku raamatuid selles projektis ei digitud. Suuremalt jaolt on tegemist meetrikaraamatutega ehk need sisaldavad kronoloogilises järjekorras sündide, abiellumiste ja surmade sissekandeid.

Digiteeritud materjali oli muljetavaldaval hulgal: töö tulemusena on rahvusarhiivi veebikeskkonnas Saaga loodud avalikkusele juurdepääs ligikaudu 2500 unikaalse arhivaali kasutamiseks.

Edasi loe Postimehest.

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)