Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Kirikupäevad usule kutseks ja kinnituseks

27.09.2017 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Õpetaja Marek Rootsi selja taga on Keila kultuurikeskus.
Tiiu Pikkur

Keila Miikaeli kogudus on koostöös misjonikeskusega ette valmistamas 20.–22. oktoobril toimuvaid EELK kirikupäevi „Kindel linn“, et kuulutada evangeeliumi kinnituseks neile, kes usuvad, usule kutseks neile, kes veel ei usu.

Kirikupäevi tutvustades ütleb Keila koguduse õpetaja Marek Roots, et see on hea võimalus kirik kohalikus kogukonnas nähtavamaks teha. „Keila on ju ainulaadne koht Eestis, mille lähistel on olnud võimas luterlik sümbol – Martin Lu­theri ausammas. Tänapäeval tähistab samba kohta infotahvel. Pole kadunud ka soov ausammas taastada. Nii tekkiski mõte tähistada reformatsiooni juubelit kirikupäevadega. Tegelik algus oli juba kevadel, kui avasime Harjumaa muuseumis reformatsiooni 500. aastapäevale pühendatud näituse.“
Kirikupäevade puhul peetakse silmas, et lisaks ajaloo meenutamisele oleksid need ka misjonipäevad, sellest ka koostöö misjonikeskusega. Et info paremini leviks, on ettevalmistusrühmas linnavalitsuse esindaja.

Keila Piiblis
Päevade nimi tuleneb eelkõige Martin Lutheri tuntud koraalist „Üks kindel linn ja varjupaik“. Õp Roots ütleb, et Keila on ainus Eesti linnanimi, mis ka Piiblis (seal küll Iisraelis) esineb. Taavet päästis Keila vilistite käest (1Sm). Kirikupäevade logo Piiblile toetuva asulaga valmistas koguduse laste- ja peretöötaja Maarika Lekarkin. „Piibel ja jumalasõna on see, mis ühe linna kindlaks muudab,“ iseloomustab õpetaja logo.
Kirikupäevad algavad reedel, 20. oktoobril kontsert-palvusega kirikus, mille puhuks on Kristjan Kannukene kirjutanud spetsiaalse loo „Kindel linn“ orelile (Pille Metsson), sopranile (Marika Pabbo) ja elektrikitarrile (Kristjan Kannukene). Õhtul hiljem on ka Taizé palvus.
Laupäeval peetakse Keila kultuurikeskuses maha üks konverents, mis algab õp Arne Hiobi piiblitunniga „Johannese ilmutusraamat“. „Meie mõte on reformatsiooni juubeliaastal rõhutada meie luterlikku eneseteadvust,“ selgitab Roots. „Sellele mõeldes kutsusime konverentsi esinejad Saara Kinnuneni ja Timo Junkkaala Soomest. Tuntud perenõustajal Saara Kinnunenil on eesti keeleski ilmunud kaks raamatut: „Leivad ühes kapis“ ja „Las ma olen laps“.
Räägitakse sellest, kuidas luterlik reformatsioon mõjutas arusaamist abielust, laste kasvatamisest, üldse perekonnast. Lutheri mõte oli, et täielikult Jumalale pühendumiseks ei ole vaja kloostrisse minna. Täites ustavalt lapsevanema ülesandeid võib ka teenida Jumalat. Luther viitab seejuures 4. käsule: sina pead oma isa ja ema austama, et sinu käsi hästi käiks ja sina kaua elaksid maa peal, ja 6. käsule: sina ei tohi rikkuda abielu. Kindlasti räägib Saara Kinnunen ka tänapäeva pereprobleemidest.“

Lutheri pärandist
Timo Junkkaala, kes räägib vääritimõistetud Lutherist, on pietistliku liikumise esindaja, ta on kirikuõpetaja ja kirikuajaloolane ning temalt on ilmunud ka selleteemaline raamat. Reformatsiooni ja Lutheri mõju on nii laialdane, et seda on ka ajaloos mõistetud mitut moodi, on nii kirglikke pooldajaid kui ka vaenlasi. Junkkaala näeb, et Lutheriga seostatakse ka näiteks ilmalikustamist ja igasuguseid müüte. Ta lükkab neid kirikuajaloolasena ja ustava luterlasena ümber. Muide, Timo Junkkaala peab oma ettekande eesti keeles!
Laupäevane kontsert on evangeelne ja misjoneeriv üritus, kus sõna saab peapiiskop Urmas Viilma. Kontserdil on kirikupäevade teine esiettekanne „Kindel linn“, mille autor on Maarja Vardja ja esitab misjonikoor. Päeva lõpetab noorteprogramm, kus on nii kõnesid kui muusikat.
Laupäeval piiblitunnist kuni kontserdi lõpuni on kultuurikeskuses ka lastehoid, külla tuleb lasteteater Talleke.
Pühapäevasel jumalateenistusel jutlustab piiskop Tiit Salumäe ja kaasa teenivad Lääne-Harju muusikakollektiivid.
Kirikupäevadele ei pea ette registreerima. Kui konverentsile tullakse suurema rühmaga, siis võiks toitlustamise laabumiseks oma tulekust teatada. Täpsem info on koguduse kodulehel www.eelk.ee/keila. Osavõtt on prii ja kõik on oodatud. Annetused on teretulnud.
Tiiu Pikkur

EELK kirikupäevad Keilas
Reedel, 20. oktoobril Keila kirikus
19.00 avakontsert-palvus
21.30 Taizé palvus
Laupäeval, 21. oktoobril kultuurikeskuses
9.30 piiblitund
11.00 konverents
15.30 kontsert
19.00 noorteprogramm
Pühapäeval, 22. oktoobril Keila kirikus
11.00 jumalateenistus

logo

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)