Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kirikumuusikutel on käed tööd täis

05.04.2017 | | Rubriik: Kirikuelu

Kirikumuusika liidu esimees Tuuliki Jürjo selgitas, kust KMLile raha tuleb ja kuhu läheb.
Tiiu Pikkur

On olnud sündmusrohke aasta, kus oma vahendeid efektiivselt reaalseks tegevuseks kasutatud, käesoleval juubelite aastalgi on tööplaan tihe, tõdeti EELK Kirikumuusika Liidu (KML) üldkoosolekul 20. märtsil.

Avapalvuse pidas ja kirikuvalitsuse sihtidest, mis otseselt ka kirikumuusikutega seotud, rääkis assessor Marko Tiitus. Reformatsiooni 500. aastapäev tuletab meelde Lutheri pärandit. Martin Lutherile ei olnud kirikumuusikal ainult kaunistuslik, vaid jumalasõna teenistuses olev roll. Reformatsiooni aastapäev peaks panema mõtlema, kuidas muusika toetab jumalasõna edasiandmist.
Assessor rõhutas mais toimuva EELK 100. aastapäeva kongressi puhul ühiste teemade ja ühisosa otsimise vajadust. Ees seisab uue lauluraamatu koostamine, töö koordineerimiseks on loodud lauluraamatukomisjon. EELK Kirikupäeva ja Laulupeo SA on saanud uue nõukogu ja juhatuse. Nõukogu liikmed on Jüri Ehasalu (esimees), Heli Jürgenson, Ülle Keel, Laine Randjärv, Marko Tiitus, Andres Uibo ja Aleg Kirs; juhatuse liikmed on Piret Aidulo (esimees), Sigrid Põld, Anna Humal, Kaie Tanner ja Andrus Mõttus.

Tublid inimesed – hea töö
Kirikumuusika liidu juhatuse esimees Tuuliki Jürjo märkis ettekandes, et seitsmeliikmeline juhatus on positiivselt töötanud. Liit võib oma majandustegevusega rahul olla, kuid seda ainult tänu oma aktiivsele tegevusele, näiteks projektide kirjutamisele ja muule taolisele tuginedes. Eelmisel aastal pühenduti reformatsiooni juubeli ettevalmistamisele, käimas on juunis toimuva Suure-Jaani vaimuliku laulupeo eelproovid, ilmunud on mitmeid noote.
Möödunud aasta oli murranguline lastemuusikas, sest tegevuse lõpetas lastekoor Väike Küünal. Kuid väga hästi läks korda laste laulupäev Tartu Pauluse kirikus, kuhu oli registreerunud 254 last. Jürjo sõnul on lastemuusika koondunud kirikukoolide ümber ja see teeb ainult rõõmu.
Kirikumuusika liidu üheks väljundiks on jätkuvalt ka kontserttegevus. Reformatsiooni aastapäevale on pühendatud kontserdisari „Üks kindel linn ja varjupaik“, esimene kontsert toimub juba 18. aprillil Tallinna Kaarli kirikus. Segakoor KOSK on andnud mitmeid menukaid kontserte. Koori peadirigendi Riho Ridbecki sõnul läks edukalt kontserdireis Saksamaale. Sel aastal esinetakse Saaremaal. Kavas on täiendada sarja „Rännates läbi Euroopa kirikute“ repertuaari.

Jõululaulude konkurss
KML hoolitseb jätkuvalt nootide trükkimise eest. Tänavu kutsutakse kõiki heliloojaid ja muusikakirjutajaid jõululaule looma. Liidu aseesimees Sigrid Põld ütles, et plaanis on anda välja noodikogumik, kus oleksid nii uued kui ka vanad (mitte väga tuntud) jõululaulud advendist kuni kolmekuningapäevani.
Jõululaulude heliloomingu konkursi tingimustega saab tutvuda KMLi kodulehel. Põld kutsus üles toetama annetustega noodikogu väljaandmist. Üks võimalus annetada on teha seda EELK kodulehel Korjanduskarbi kaudu.
17. juunil toimub Suure-Jaani vaimulik laulupäev, mis on osa XX Suure-Jaani muusikafestivalist. Festival on pühendatud heliloojatele Kappidele ja selle kunstiline juht on prof Andres Uibo. Et peapiiskop Urmas Viilma on kutsunud reformatsiooni aastapäeval õunapuid istutama, siis tehakse seda ka Suure-Jaani laulupäeval. Täpsem info on leitav KMLi kodulehelt.
Veel üks kaasakiskuv üritus on suvel Haapsalus: koraalimaraton. Lia Salumäe ja Lehari Kaustel tutvustasid seda lähemalt. Üks eripära on asjal see, et koraale lauldakse katkematult (ka öösel) muusika saatel, alustatakse 20. augusti hommikul kell 8 ja lõpp on planeeritud 21. augusti õhtu kella 8 ajal. Koraalimaraton toimub juba kolmandat korda.
Kirikumuusika liidu koduleht (http://kirikumuusikaliit.ee/) on läbi teinud põhjaliku uuenduse ja soovib nüüd jätkuvalt uueneda, täieneda ja värsket teavet jagada. Vaadake ja süvenege ning leiate kindlasti paljudele küsimustele vastuse!
Tiiu Pikkur

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)