Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Kirikumuusika liit tähistas oma 25. aastapäeva

17.10.2018 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga
KML_6702

Segakoor KOSK Riho Ridbecki juhtimisel esines nauditava kontserdiga.
2 x Tiiu Pikkur

EELK Kirikumuusika Liit (KML) tähistas oma 25. aastapäeva piduliku kontserdiga „Kiitke Issandat!“ 13. oktoobril Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus.

Kaunil klassikat ja tänapäeva koorimuusikat sisaldaval kontserdil esines kirikumuusikute ja organistide segakoor KOSK peadirigent Riho Ridbecki juhatusel, solistid olid Anne Jalakas ja Anna-Maria Vaino, organist oli Kadri Ploompuu.
Algustervituse ütles Tallinna toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru. Tervituskõnega pöördus kirikumuusikute ja kõigi kokkutulnute poole peapiiskop Urmas Viilma.
Peapiiskop rõhutas, et küllap kõik, kes elavad kirikumuusika sees või kirikumuusikutena, nõustuvad sellega, et muusika on elu väärtus. „Me oleme ikka armastanud rääkida vaimulikest, et nad on vastanud kutsele ja tulnud kirikutööle. Vaimuliku ameti eksamil on komisjoni, peapiiskopi ja piiskoppide ülesanne seda kutsumust läbi katsuda, et kas on olemas see miski, mis tunnistab, et inimene on saanud kutse Jumalalt ja ta on nõus tegema kõik, et sellele kutsele vastata, soovida tulla kirikutööle.
Ma ei tea, et kirikumuusikuid nii läbi katsutaks, kuid olles 25 aastat vaimuliku ametis kirikus tööl, võin küll kinnitada, et kõigil neil muusikuil, kellega mina olen kokku puutunud oma erinevates ülesannetes, kellega olen koos töötanud, on see Jumala kutse olemas.“
Peapiiskop väljendas head meelt, et kirikumuusikud on 25 aastat tagasi organiseerunud kirikumuusika liiduks. „Me ei kujutaks ette luteri kirikut ilma muusikata, me ei kujutaks ette luteri kiriku jumalateenistusi, palvusi või ametitalitusi ilma muusikata. Paraku tuleb täna tõdeda, et meil on juba ilma organistita kogudusi, kus vaimulik, mõnel juhul üsna halva ettevalmistusega muusikas, peab vedama ka koguduse laulu või liturgiat. See on meie tänane päev, mis ei tähenda, et meie kirikumuusikud oleksid teinud midagi vähem. Ei, teie annate endast parima, te annate selle jõuga ja nende ressurssidega, mis teil on.“
Peapiiskop Viilma tänas kõiki kirikumuusikuid ja kirikumuusika liitu EELK nimel ustava teenimise eest.

Ustavalt teeninud
Assessor Marko Tiitus tuletas meelde kirikumuusikute osalust ajaloolistes sündmustes, kui ehitati oreleid, kui toimusid esimesed laulupeod, aga ka nõukogude aja rasketes tingimustes, kus anti endast parim, et kirikus ikka muusika kõlaks. Assessor Tiitus palus Issanda õnnistust kirikumuusikutele, ta tänas kõiki neid, kes on 25 aasta jooksul ustavalt teeninud oma kogudusi ja kelle mõju nii muusikutena kui inimestena on kandunud edasi kuulajatele ja lauljatele.
Selleks, et kirikutes muusika ikka ilusamini kõlaks, on hea seisnud paljud inimesed. Kirikumuusika liidu juhatuse esimees Tuuliki Jürjo andis tublimatele ja aktiivsematele tänukirjad. Ta tänas ka organisatsioone, kellega KMLil on hea koostöö, nende hulgas EELK konsistoorium, Eesti Kirikute Nõukogu, kultuuriministeerium ja kultuurkapital.
Üks KMLi järjepidevuse kandja, kes liidu sünnist saadik on selle juhatusse kuulunud, on Aivi Otsnik. Ta ise ütleb, et on seda jätkuvalt, on sellest ajast, kui prof Hugo Lepnurm teda sinna esitas. Aivi laulab ka KOSKi kooris, mis on asutatud juba enne KMLi loomist – 1982. aastal.
Küsimusele, kuidas kooril läheb, vastab ta, et päris hästi, aga lauljaid, eriti basse võiks rohkem olla. „Sel suvel oli meil koos sakslastega tore kontserdireis Soome, eelmisel aastal käisime Saaremaa reisil. Nüüd on meil mõttes minna aasta pärast Iisraeli. KOSK on projektikoor, meie järgmine kokkusaamine on 8. detsembril, ja laulude õppimisel tuleb kooriliikmetel tõhusalt kodutööd teha. Liikmeid on meil kogu Eestist ja kokku saame ka erinevates kohtades. Paljud meie lauljad ütlevad, et neile meeldib siin laulda, sest oma kooriga ei saa sellist repertuaari kavva võtta. Nõudlikuma kavaga saab siin iseennast arendada.“
Tiiu Pikkur

Pildigalerii:

JyrjoTuulikiKML25_6716

KMLi juhatuse esimehe Tuuliki Jürjo tänusõnad läksid kolleegidele ja tublidele abilistele.

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)