Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirikukroonika tutvustab kohalikku elu

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

lyganuse kroonikaLüganuse kogudus võib rõõmustada, sest 1. advendipühapäeval esitleti sealsele rahvale kirikukroonikat (fotol). Raamatu koostas kogudust teeniv diakon Tõnis Tamm.

Kroonikaraamatu aluseks on põhiliselt sealse kirikuõpetaja Carl Ferdinand Siegmund Waltheri käsikiri, mille on tõlkinud koduloouurija August Martin (1893–1982).
Kuna käsikiri lõppes aastaga 1918, siis järgnev pärineb kogudust teeninud Johannes Selliovi uurimistööst. Viimane põhineb Waltheri järel kogudust teenima asunud õpetaja Bruno Hörschelmanni märkmetel. Kui kokkuvõte varasematest aastatest oli saksa keeles, siis Hörschelmann on jätkanud 1919. aastast eesti keeles.
Kuigi tegu on vaid ühe paiga looga, on seda huvitav lugeda, sest see peegeldab meie väikese rahva elu ja pakub toredaid fakte. Nii on kirjutatud, et 1886 on mõisahärrad asutanud Lüganuse kihelkonnas 11 kooli, et 1918. a sügisel suri kuu jooksul grippi 93 inimest, aga sama aasta 8. detsembril leidis kirikus aset jumalateenistus ägeda kahurimürina saatel.
„Jumalale auks ja kirikule iluks kinkis 1672. a. proua Anna Wachtmeister altari koos altaripildiga,“ kirjutab kroonik. Meister Elerdt Thie­len oli pool aastat Maidlas selle kallal töötanud. Altaripildile oli maalitud püha õhtusöömaaeg. Tõenäoliselt jäi altar tulest puutumata tulekahjus mais 1784, ka kiriku rüüstamise ajal veebruaris 1941, aga mitte augustis 1941.
Kroonikas on ära toodud ka kogudust teeninud vaimulike nimekiri ja lisatud õpetajate August Martini, Johannes Selliovi ja Einar Soone lühikesed elulood. Lühiülevaate saab ka koguduse viimase viie aasta tegemistest.
Kirjastas Johannes Esto kirjastus.
Rita Puidet