Esileht » Uudis » Esileht »

Kirikujuhid visiidil Moskvas

04.12.2019 | | Rubriik: Esileht

Peapiiskop Urmas Viilma kohtumine patriarh Kirilliga.Erakogu

Peapiiskop Urmas Viilma koos abikaasa, Tallinna Toomkooli direktori Egle Viilmaga ning piiskop Tiit Salumäe olid 27. novembrist 1. detsembrini visiidil Moskvas.

Luterliku Maailmaliidu asepresidendina teenis Viilma 1. advendipühapäeval Moskvas Venemaa luterlasi.
„Meie visiidil oli kolm raskuspunkti, mis on küll kõrvutatavad, ent mida on võimatu mingilgi alusel tähtsuse järgi pingeritta reastada,“ toonitas peapiiskop Eesti Kirikule antud intervjuus. Muljeterohketest päevadest Venemaa pealinnas keskendub ta kolmele sündmusele: kohtumine Tema Pühaduse Moskva ja kogu Venemaa õigeusu kiriku patriarhi Kirilliga, Eesti Vabariigi saatkonna külastus ja 1. advendi jumalateenistus Pühade Peetruse ja Pauluse katedraalis. Peapiiskopi kinnitusel võimaldaks iga nimetatud sündmus pikemat ülevaadet.

Kohtumine patriarh Kirilliga
Tegemist oli vastukülaskäiguga patriarh Kirilli 2013. aasta visiidile Tallinnas, millega peapiiskop Viilma soovis väljendada EELK tänu senise hea koostöö eest Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirikuga. Lisaks patriarhile viibis koosviibimisel veel teisi Venemaa õigeusu kiriku juhte, diasporaapiirkonna piiskop Tiit Salumäe ning Eesti Vabariigi suursaadik Moskvas Margus Laidre. Olulisemateks teemadeks olid Eesti ja Venemaa kristlike kirikute oikumeenilised suhted ja koostöö, samuti eestlaste ja eesti juurtega luterlaste vaimulik teenimine Venemaal. Välditi poliitilisi teemapüstitusi.
Peapiiskop Viilma tutvustas ka oma rolli Luterliku Maailmaliidu Kesk- ja Ida-Euroopa piirkonna asepresidendina, millega kaasneb vastutus olla kontaktis Venemaa territooriumil tegutsevate luterlike kirikutega.
Viilma rõhutas patriarhile, et luterliku kiriku puhul pole Venemaal tegemist uususundiga, vaid sajandite pikkuse traditsiooniga. Veel kordas ta üle, et EELK ei soovi Venemaal teha venelaste seas misjonitööd: „Meie ülesandeks on teenida eestlasi ja eesti juurtega inimesi.“ Peapiiskop kordas patriarhile juba varem Eesti riigi poolt esitatud küllakutset Eestisse.

Eesti saatkonnas
„Väga südamlik ning edasiseks mõtteainet pakkuv oli kohtumine ning vestlus meie suursaadiku Margus Laidrega, kes koos oma pere ning saatkonnatöötajatega võttis osa saatkonna saalis peetud armulauaga jumalateenistusest,“ rääkis Viilma. Suursaadiku soovil õnnistas peapiiskop ka äsja renoveeritud saatkonnahoone.

Advenditeenistus
1. detsembri jumalateenistusel süütasid Urmas Viilma ja Venemaa Euroopa-osa Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Dietrich Brauer advendiküünla katedraalis. Peapiiskop pidas ingliskeelse jutluse, mis rääkis advendiaja rahu- ja lepitussõnumist. Jutlus tõlgiti vene keelde. Juhtiv liturg oli Dietrich Brauer, kaasa teenisid piiskop Tiit Salumäe ja kohalike vaimulikest praost Elena Bonda­renko ning pastorid Viktor Veber ja Artis Petersons.
Liina Raudvassar

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)