Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Kirikud Euroopa valimistest

24.05.2019 | | Rubriik: Uudised

23.–26. maini toimuvad Euroopa Parlamendi valimised.

28 liikmesriigis valitakse 23.–26. maini ühtekokku 751 saadikut, kes hakkavad järgmise viie aasta jooksul esindama Euroopa Liidu enam kui 500 miljonit elanikku. Eestis on valimispäev 26. mai, mil valimisjaoskonnad on avatud kella 9–20. Täna on aga viimane päev, mil saab eelhääletada jaoskonnas või interneti teel.
Teiste seas on valimistest osa võtma kutsunud üles Euroopa Kirikute Konverents (EKK), mille 114 liikmeskiriku seas on ka EELK ja EAÕK. (veebiajakirjas Kirik ja Teoloogia ka eesti keeles ilmunud EKK abimaterjalis) soovitatakse kirikute liikmetel pöörata tähelepanu eelkõige sellistele teemadele nagu immigratsioon ja põgenike kohtlemine, kliimamuutus ja säästev areng, sotsiaalne õiglus, inimõiguste austamine jne. Sarnased prioriteedid kajastuvad ka ühenduse Evangeelsete Kirikute Osadus Euroopas nõukogu avalduses, mida võib lugeda tänase Eesti Kiriku 6. leheküljelt.
Leidub siiski ka mõnevõrra teistsuguste rõhuasetustega kirikuid. Näiteks Läti roomakatoliku piiskoppide konverents on avaldanud üleskutse hääletada nende kandidaatide poolt, kes kaitsevad inimese elu ja väärikust alates eostumisest kuni loomuliku surmani. Rõhutatakse ka puudustkannatavate perede toetamise vajadust ning seistakse vastu prostitutsiooni legaliseerimisele, inimkaubandusele ja ekspluateerimisele. Ühtlasi taunitakse katseid ümber hinnata traditsioonilisi seisukohti soolisuse ja perekonna kohta, sealhulgas samasooliste abielu seadustamise ettepanekuid.
Läti korruptsioonivastase võitluse büroo teatel on alustatud uurimist, kas selle üleskutsega pole katoliku kirik üle astunud valimisagitatsiooni tegemise reeglitest. Läti Evangeelse Luterliku Kiriku piiskoppide kolleegium on seepeale esinenud omapoolse avaldusega, kus toetatakse katoliku kirikut.
Rain Soosaar

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)