Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Kiriku sünnipäeval tänati

11.06.2014 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

ek_yldEsimese nelipüha pärastlõunasel tänujumalateenistusel Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus tunnustati EELK tublisid töötegijaid, vabatahtlikke kaastöölisi ja toetajaid.

Tänujumalateenistusel teenisid peapiiskop Andres Põder, piiskop Einar Soone, kantsler, toomkoguduse õpetaja Urmas Viilma ja assessor Tiit Salumäe. Muusikaga teenisid kaasa organist Kadri Ploompuu, Alina Sakalouskaya mandoliinil ja Mart Kivi trompetil.
Teenistus algas luterliku kiriku hümni «Üks kindel linn ja varjupaik» laulmisega, algusliturgia viis läbi assessor Tiit Salumäe, pühakirja luges koguduse õpetaja Urmas Viilma.
Kiriku sünnipäevale viidates toonitas peapiiskop Põder oma kõnes, et iga päev on kingitus ja iga eluhetke ülesehitamises osaleb Jumala Vaim. Nelipühal sündis uus Vaimu osaduskond, keda me tänapäeval Kristuse kirikuna tunneme, meenutas kirikupea kirikulistele. «Vaim on midagi, mida ei kammitse aeg ega ruum,» kinnitas kõneleja, lisades, et just Jumala Vaim lubab võtta riski ja armastada.
Pidades silmas tunnustatavaid nimetas peapiiskop rõõmustavaks, et meie keskel on nõnda rohkelt neid ristiinimesi, kes oma ande vaid enese tarbeks ei pruugi, vaid on valmis neid jagama kõikide hüvanguks, panustades seeläbi üksteist toetavasse eluhoiakusse. Öeldes tänusõnu konkreetsetele inimestele, selgitas peapiiskop, on see ühtlasi tunnustuseks kõigile headele inimestele ja lõppeks Jumalale, kes ise on hea.
EELK autasude komisjoni esimees Tiit Salumäe luges ette autasustamisotsuse, autasud andsid üle peapiiskop Põder ja kantsler Viilma. Peapiiskop andis Teeneteristi I järgu ordeni Siberi luterliku kiriku piiskopile Vsevolod Lõtkinile, kes ei saanud mullu autasule järele tulla, sest Venemaa ei andnud talle Eestisse sõiduks siis viisat.
Veel omistati EELK kõrgeim autasu, Teeneteristi I järgu orden president Arnold Rüütlile, kes hiljem peetud tänukõnes rõhutas, et on oma teadliku elu elanud rahus südametunnistusega ning austab neid eetilisi väärtusi, millele toetub terve ühiskond, ja tunnustab kirikut õige eluhoiaku hoidjana.
Teeneteristi II järgu ordeni kavalerid on titulaarpraost, EELKd pool sajandit teeninud Eenok Haamer ja misjonikeskuse juhataja õpetaja Leevi Reinaru. Koostöömedalite saajate auväärses reas oli mitmeid välismaalasi, kel on teened Eesti luterliku kiriku ees. Teiste seas said medali emeriitpiiskop dr Gunnar Johan Stålsett ja dr Rainer Stahl. Veel tunnustati aasta töötegijaid, teiste hulgas aasta vaimulikke Ants Toomingat ja Tauno Toompuud ning aasta juhatuseesimeest Karl Mäeseppa.
Liina Raudvassar

Tänujumalateenistusel jagati tunnustuseks
kaks Teeneteristi I järgu ordenit
kaks Teeneteristi II järgu ordenit
12 Teeneteristi III järgu ordenit
kolm tunnustusmärki
kuus koostöömedalit
39 aukirja
kaks aasta 2013 vaimuliku tiitlit
aasta 2013 juhatuseesimehe tiitel
kaks aasta 2013 kirikumuusiku tiitlit
aasta 2013 lastetöö tegija tiitel
aasta 2013 noorsootöö tegija tiitel
aasta 2013 diakooniatöötaja tiitel
kaks meediapreemiat
kuus eri tänukirja
aasta sündmus 2013 nimetused

Seadus on ju antud Moosese kaudu, arm ja tõde aga tulnud Jeesuse Kristuse kaudu. (Jh 1:17)