Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kiriku nähtavusest internetis 3.

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Hiiumaa koguduste avalehel vaatab meile vastu värvirõõmus Hiiumaa kontuur, millele kantud viie kiriku fotod.

Siingi toimib sama efekt, mis Ida-Harju praostkonnas, kus kiriku pildile klikkides järgmisele lehele pääseb. Hiljuti avatud kodulehelt leiame vabanduse, et see alles valmib. Ent mida on sealt praegu leida?

Järgmisel leheküljel on menüüs märksõnad koguduste, vaimulike, diakooniakeskuse ja viitade juurde, viimaste alt pääseb otse edasi meie  ja teiste konfessioonide, Porvoo ühenduse kirikute, kristliku meedia internetilehekülgedele. Diakooniakeskuse lehekülg ei avane veel, vaimulike lehel tutvustatakse lähemalt Hiiumaa kogudusi teenivat õpetajat ja kahte diakonit.

Ilus algus

Hädavajalikuma info koguduste kohta saab siit kätte: jumalateenistuste ajad, teabe, et algab kevadine leerikool; kantselei telefoni, aadressi ja lahtioleku ajad, koguduse arveldusarve numbri. Jumalateenistuste ajad puuduvad hetkel Käina ja Emmaste kogudusel. Infot on napilt, ent ilus algus annab lootust, et jätkatakse sama tublilt. Ja et internetist saab teada ka kogudustes toimuvatest ettevõtmistest.

Kolme Hiiumaa koguduse diakon Hüllo-Kristjan Simson ütleb, et kodulehekülje sisulise poolega tegeleb tema, kujundusliku poole ja programmeerimisega Andres Vesper. Kuna viimane teeb oma tööd peaaegu tasuta, siis tingimusi talle ei esitata ja liigutakse edasi tasapisi. Plaanis on lisada veebilehele jutluseid ja artikleid, pildimaterjali, täiendada ajaloolist osa jne. Teateid oli algselt plaanis edastada kalendri kujul, aga sellest ollakse hetkel loobutud. Kahjuks pole kodulehel Emmaste ja Käina koguduse teated.

Orienteeritud noortele

Kodulehe eesmärgiks arvab Simson ikka anda informatsiooni Hiiumaa koguduste kohta ning õpetuslikku kiriku kohta, kuna koduleht pole veel valmis, siis on selle eesmärk hetkel kõigest osaliselt täidetud.

Hageri koguduse internetilehe esilehel on väike kiriku pilt, pikk menüü, aga mis eriti meeldiv, tervitus kutsega tulla kogudusega kohtuma ja kahe noore inimese pilt. Mitmekesine menüüriba koguduses toimuvate erinevate valdkondadega, millest palju on suunatud noortele, annab tunnistust elavast usuelust.

Menüüribal on järgmised märksõnad: kaastöötajad, kiriku lugu, teated/uudised, jumalateenistused, ametitalitused, lapsed ja noored, perekond ja vanad, muusika, raamatukogu, majanduslik alus, sõpruskogudused, palume abi/projektid, aitäh!, külalisteraamat, fotoalbum, infoleht, sisukord.

Koduleht tutvustab lühidalt luteri kirikut, oma kirikut, Saku ja Hageri palvemaja koos piltidega ja annab esimese juurde ka viida. E-aadressile klõpsates saab kõigile koguduse kaastöölistele kirja saata. Teiste kodulehtedega võrreldes muljetavaldav on koguduse kalenderplaan terveks aastaks, kus kirjas ka, kes ja kuna kogudust külastab.

Pühapäevakooli ja leerikursuse teadete kõrval annab kogudus teada, mida suuremat on kavas ette võtta ja milleks annetusi kogutakse. Ülevaate saab laialdasest muusikaelust. Arvan, et Hageri Lambertuse koguduse kodulehekülg on meie koguduste kodulehtede seas oma sisukusega parim.

Kas tagasihoidlikkus kaunistab?

Mõne aasta eest oma kodulehekülje teinud Kambja kogudus on jäänud tagasihoidlikuks nii välimuse kui sisu poolest. Tavapäraselt toimuvatele jumalateenistustele lisaks saame teada, et lähiajal, 14. detsembril toimub Dave Bentoni kontsert. Mäletan, et kontserti enne jõule reklaamiti ja see ka kenasti toimus.

Menüüribal on viide ajaloole, kontaktandmetele. Ajaloo teksti põimitud märksõna «siit», mis peaks juhatama fotodeni, kahjuks ei avane. Eestikeelne ja -meelne ülistuslaul psalm 151, Maria Martini luuletus Kambja kellale ja koguduse 2002. a sõnaline aruanne on menüüs fikseeritud sõnaga «ühtteist». Ka leiab siit viida ingliskeelse piiblitundmise testi juurde.

Rita Puidet