Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kirik taastatakse ühisel jõul

30.05.2018 | | Rubriik: Kirikuelu

Tartu Maarja kiriku taastamisele mõtlevad Tartu Maarja kiriku sihtasutuse nõukogu esimees, linnapea Urmas Klaas (vasakult), grillimeister Tarvo Iisrael, koguduse õpetaja Joona Matias Toivanen ja taksofirma juhataja Rainer Kaasik.
Rita Puidet

Läinud teisipäeval oodati Tartu Maarja kiriku juurde ajakirjanikke, et edastada sõnum: üheskoos tegutsedes on võimalik kirik taastada.

Vanas Testamendis õhutab Nehemja taastama Jeruusalemma müüri. Nehemja raamatu kolmas peatükk kirjeldab tööjaotust müüri taastamisel: preestrid ehitasid Lambavärava, Kalavärava ehitasid Senaa pojad, Vanavärava parandasid Joojada ja teised. Järgneb loetelu Oruvärava ja Sõnnikuvärava, Allikavärava, Veevärava ja Hobuvärava parandajatest. Sellele loole Piiblist vihjas Maarja koguduse õpetaja Joona Toivanen, kui sõnas, et Maarja kirik on ümbruskonnale kui maamärk, mille järgi suunda võtta.
Aga torniga hoone pole ainult tähis linnaruumis, vaid palju enamat. Seda sõnasid ka kiriku taastamisse panustavad kaks Tartu ettevõtet: Välk Takso ja Aparaat BBQ Catering, kes kohaletulnuid kostitas. Oma panuse andis ka firma Maag, kes oli grillimeistrile andnud tasuta toiduaineid.

Ühine eesmärk
Välk Takso juhataja Rainer Kaasik meenutab, et on suur ajaloohuviline ja näinud pilte vanast Tartust, samuti ennesõjaaegsest Maarja kirikust. Tal on aastaid mõlkunud soov anda kodulinnas oma panus millegi taastamiseks. Kui ta hiljuti sõitis kirikuhoonest mööda ja silmitses sellel rippuvat suurt plakatit, mis kutsub annetama, oli otsus küps.
Ta kirjutas kogudusele oma mõttest aidata ja kuu aega väldanud aktiivsest suhtlusest sündis ilus koostöö. 15. maist kehtib kokkulepe, et osa taksofirma sõidutulust läheb Maarja kiriku taastamise heaks. Taksofirmal on Tartus praegu seitse taksot. Firmal on taksod ka Pärnus ja Tallinnas, kuid praegu kehtib kokkulepe ainult Tartus. Läbirääkimised Tallinna osakonnaga käivad, kuid igal juhul tulevad autodele reklaamid, et igaühest võib annetades saada kirikuehitaja.
Rainer kinnitab, et kindlasti pole tegu taksofirma reklaamiga, vaid südamest tuleva sooviga. Varasemalt on ta olnud enda sõnul igapühapäevane kirikuline, aga on kirikust eemale jäänud. „Kindlasti on see kutsumine. On hästi, et inimestel on huvi Maarja kiriku taastamise vastu ja nad usuvad sellesse. Kui nad usuvad ühte eesmärki, siis see saab tehtud,“ ütles Rainer Kaasik kirikulehele. Kui inimesed seetõttu tahavad just Välk Taksoga sõita, saab tema sõnul ka rohkem annetada. Taksot saab tellida lühinumbril 1917 helistades.

Pärandi kandja
Maarja kiriku juures pani möödakäijatel ja kohalviibijatel süljenäärmed tööle grillilt tõusev hõrgutav aroom. Välk Taksole naabriks kirikuehituses on tulnud Aparaat BBQ Catering ja nii seal tänaval grillimeister Tarvo Iisrael kala küpsetas. Lahkelt oli ta nõus linnapeale ja ühtlasi Tartu Maarja Kiriku SA nõukogu esimehele Urmas Klaasile ning teistele küpsetamisnippe jagama.
Kogudus oli pöördunud firma poole sooviga pakkuda kiriku ehituse suurtoetajatele piduliku lõunasöögi. Üks mõte aga sünnib teisest ja nii tekkis Tarvo Iisraelil soov pakkuda pressikonverentsil osalejaile tasuta suupisteid. „Kiriku toetamine on mõistlik, sest kirik kannab pärandit. Otepää kirikust algab lipu ajalugu ja kogudusel on au omada lipumuuseumi. Maarja kirikus on laulu häll. Meil on laul, lipp, vapp ja keel ning kirik hoiab seda hindamatut pärandit,“ selgitab Tarvo oma arusaama ja lisab, et aitab seda pilti hoida. Siis näeb ka valitsus, kuidas inimesed olulisi väärtusi hindavad.

Meie
Enne kui kohalolijad said heita pilgu remondis olevasse pühakotta, kuulati ära sõnavõtt, mille pärast ehk tegelikult kokku tuldi. Urmas Klaas tänas kõiki ettevõtjaid, kes on andnud oma panuse kiriku taastamisse. „Kui Välk Takso paneb ühe kivi kiriku vundamenti täna, siis on see signaaliks kellelegi teisele, et pane oma kivi minu oma kõrvale, tule minu järel. Nii tulebki ja saabki teha suuri asju,“ sõnas linnapea.
Ta selgitas, et kiriku taastamine on jagatud etappideks. Algamas on vundamendi toestamine, seejärel hakatakse taastama torni. Ta tunnustas linna välgukiirusel tulnud noort ettevõtet, kelle eeskujule on loodetavasti järgijaid. Kiriku taastamise märksõnadeks on „meie üheskoos“: meie kirik, meie laulupidu, meie Tartu, meie Eesti, meie inimesed. „Me teemegi selle kiriku valmis. Tulge selle hea mõttega kaasa,“ edastas linnapea oma sõnumi.
Rita Puidet

taastam TartuMaarja_ kiriku

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)