Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Kirik osaleb veteranipäeval

17.04.2013 | | Rubriik: Uudised

Esimest aastat tähistatakse tänavu jüripäeval, 23. aprillil veteranipäeva – missioonisõdurite ja teenistuses vigastada saanute päeva. Tegemist on uue traditsiooni algusega, mille eesmärgiks on väärtustada veterane ja nende lähedasi. Et tänada ja tunnustada neid mehi ja naisi, kes on sõjalistel operatsioonidel kodust kaugel tugevdanud Eesti julgeolekut ja rahvusvahelist tõsiseltvõetavust. «Veteranid on võidelnud Eesti eest ja teeninud ka ühiskonna tänu ning toetuse,» öeldakse kaitseväe koduleheküljel, kusjuures veteranide all mõistetakse kõiki kaitseväelasi ja kaitseliitlasi, kes on käinud välismissioonidel või on Eestis teenistusülesannete täitmisel viga saanud.
Veteranipäeva üritused algavad juba pühapäeval, 21. aprillil, mil Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikute jumalateenistustel võetakse üle Eesti eestpalvesse veteranid ja nende lähedased ning mälestatakse lahkunud veterane.
Jüripäeval kl 12 toimub Tori Püha Jüri kirikus jumalateenistus, kus teenivad peapiiskop Andres Põder, peakaplan kolonelleitnant Taavi Laanepere ja teised kaitseväe kaplanid. Tervituseks võtavad sõna kaitseminister Urmas Reinsalu, kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terras ning välisriikide veteranide esindajad. Süüdatakse jürituli ehk veteranide mälestustuli, mis lähetatakse langenud sõjameeste haudadele üle Eesti ning vabadusvõitlusega seotud mälestuspaikadele. Jumalateenistus lõpeb pärgade asetamisega püha Jüri, sõdurite kaitsepühaku ratsamonumendile kiriku aias.
Peakaplan Taavi Laanepere kinnitas Eesti Kirikule, et veteranipäeva tähistamise idee on kantud riigi soovist väärtustada veterane ning toetada nende peresid, kes võivad olla lähedase kaotuse või invaliidistumise tõttu keerulises olukorras. Peakap­lan kinnitab, et sõjamehed ei vaja ega oota meie haletsemist, aga meie moraalseks kohuseks on neid austada.
Eesti Kirik

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)