Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kirik on sisetööde ootel

18.04.2018 | | Rubriik: Kirikuelu

Tiina Klement ja Taavi Turvas on rahul kiriku ehituse edenemisega.
Rita Puidet

Möödunud aasta 8. juunil nurgakivi saanud Mustamäe kirik on sisetööde ootel.

Kui Mustamäe „karpide“ vahel võtan suuna valmiva kiriku poole, märkangi moodsa arhitektuuriga, ühe küljega taeva poole sirutuvat hoonet. Kohtume koguduse õpetaja Tiina Klementi ja SA Mustamäe Kirik juhatuse esimehe Taavi Turvasega.

Üle silla
Et tulevasse kirikusaali pääseda, läheme üle sümboolse silla, mis ühendab maist ilma taevasega. Püüan ruudukujulises ruumis ette kujutada, milline võiks see valmis kujul välja näha. Erinev on ta kindlasti: ühes küljes tõuseb lagi kaarjalt ülespoole ja see on idasein. Selle äärde, kümnete väikeste akende alla, tuleb altar. Akendest langev valgus joonistab põrandale huvitava valguse ja varju ruudustiku.
Üsna seina ääres seistes soovitab koguduse õpetaja pea kuklasse ajada ja nii näen pea kohal katuseaknaid, mis muidu saalis viibides varjule jäävad. Samas seina ääres on trepp, mis alla keldrisse viib. Kirikus pole miski tavapärane: treppi mööda pääseb käärkambrisse, selgitab õpetaja.
Taavi Turvas lisab, et saali üks sein tuleb akustiline. Pühakoja akustikaga tegelnud spetsialist ja esimesed katsetused on kinnitanud, et akustika on hea. Missugune tuleb pühakoja kõige olulisem detail altar, pole veel kindel. On küll esialgne joonis. „Traditsioonilist altarit kindlasti ei tule. Altar saab olema vaatega tulevikku, jumalateenistuse pidamise kristlik traditsioon jätkub,“ sõnab õpetaja. Aega otsustada on, sest esmalt on töö jätkamiseks raha vaja.

Noortele ja lastele
Tiina Klementi sõnul on kogudus kirikut rajades eeskuju võtnud Norrast ja Inglismaalt, kus osa kirikuid on ka kogukonnakeskused. Kui põhikorrusele on kavandatud kirikusaali kõrval toad koguduse töötajatele, siis teistel korrustel on mõeldud ümbruskonnas elavatele noortele ja lastele.
Soklikorruselt leiab nii suuremaid kui väiksemaid ruume. On garderoob ja WC, duširuum, väike köök, pesu- ja laoruumid ning suur ruum, kus lapsed ja noored saaksid möllata. Viimase järele Mustamäel on õpetaja sõnul siiani suur puudus. Tuleb ka esinduslik ruum, kus saab konverentsi või näiteks pulmapidu pidada. Siia tuleb ka neli tuba, kus saavad ööbida koguduse külalised või ajutiselt noored, kel kodus probleeme.
Taavi Turvas kinnitab, et tegu on keskmisest keerukama ehitusega. Nii on majas veel poolkorrus ja kokku saab peavarju kaks lastehoiu rühma.
„See ei ole tavapärane hoonevorm. Samas on ehitamine tavaline, kuigi mõnigi koht projektis vajas täpsustamist. Hindan kõige keerulisemaks just projekteerimise osa, kus soovid ja võimalused peavad kompromissi leidma, enne kui raha hakatakse kulutama. Kiriku ehitamisel on oma spetsiifika ja keerukus, aga ei midagi kaelamurdvat,“ sõnab sihtasutuse esimees Taavi Turvas, kes on ise Vastseliina koguduse liige.
Hoones ringi jalutades ja selgitusi kuulates jääb tunne, et seda kavandades on mõeldud kõigile vajadustele. Naljatame, et puudub ainult saun. Seepeale saab Tiina Klement lisada, et Saku kogudus ehitab ka sauna. „Minimaalsest on võetud maksimaalne. Hoone peab suutma ennast ära majandada,“ selgitab õpetaja. Kevadel ehitatakse kirikuaeda mänguväljak.
„Kui vaatame selle kiriku kerkimist, siis on see toimunud tavapärasest kiiremini,“ ütleb Turvas. Veebruaris ehitus rahapuudusel seisis. Ehituse seiskumine polnud plaanis, ent see on kasuks tulnud, sest möödunud suvi oli vihmane. Keldrist tuli suisa vett välja pumbata ja majas töötasid suured puhurid, mis olemasolevat ehitust kuivatavad. Kui puuduv raha leitakse, oleks püsivalt tööd paarikümnele inimesele ja kirik võiks valmida 8–9 kuu pärast.
Rita Puidet

Kiriku ehitamiseks saab annetada EELK Mustamäe Maarja Magdaleena koguduse kontole EE241700017003221206 Nordea pangas.
Kirikut ehitab Ehitus5ECO OÜ.

Valmistage Issanda teed; vaata, Issand Jumal tuleb jõuliselt! (Js 40:3a,10a)