Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kirik läheb külla

21.06.2017 | | Rubriik: Kirikuelu

Külli Pann ja Joona Toivanen on valmis tervitama igat jumalateenistusele saabujat isiklikult.
Rita Puidet

Tartu Maarja kogudus pidas kolmandat aastat jumalateenistust vabas õhus, et pakkuda inimestele jumalasõna nende endi kodus.

Tartu Maarja kirik on ajalooliselt kihelkonnakirik ja on seda nüüdki. Kogudusel on hea koostöö linnalähedaste valdadega, kes toetavad kogudust ja kogudusemajas asuva ning kogudusega tihedalt seotud EELK Tartu Perekeskuse tööd. 28. mail pidas kogudus jumalateenistuse Luunjas ja nelipühal Tähtvere vallas Rahingel.
Rahinge külavanem Külli Pann ütleb, et ta pole kogudusega otseselt seotud ega isegi ristitud, ent ometi on ta välijumalateenistuse idee autor. Mõni aasta tagasi käis ta Rootsis Göteborgis Lääne-Rootsi eestlaste kokkusaamisel. Seal osales ta metsas välikirikus jumalateenistusel ja see jättis talle hea mulje ning jäi meelde. Kui siis Maarjamaa 800. aastaga saabus valda üleskutse aastapäeva tähistada, tekkis tal mõte teha vabaõhuteenistus. Kohaliku kultuuritöötajaga asuti mõtet teostama ja pöördutigi koguduse poole.
Rahingel on väliürituste korraldamiseks ka hea võimalus – puhugu väljas tugev tuul, sadagu vihma või olgu muidu jahe. Küla on püsti pannud uhke kuppeltelgi, millel esimese jumalateenistuse ajal polnud siiski veel katet peal ja teenistus toimus raudsõrestiku vahel. Kupli all küll kajab päris korralikult, aga hakkama saadakse.
Külli Pann ütleb, et inimestele, kes on teenistustel käinud, on meeldinud. Sel aastal oli eriti tore, kuna Maarja koguduse kammerkoori Soli Deo Gloria kõrval laulis ka Ilmatsalu põhikooli mudilaskoor Heidi Piisangu juhatusel. „Jõulude ajal leiavad inimesed ise tee kirikusse, suvel toome kiriku siia,“ ütleb külavanem.
Tõenäoliselt sel sügisel algab Maarja kiriku remont. Koguduse õpetaja Joona Toivanen teab, et Jumal ei vaja ehitisi ja kiriku taastamine ei too kellelegi paremat kohta taevariigis. „Jumal tahab, et kõik inimesed saaksid aru, kui palju ta neid armastab. See ongi usk ja selle sõnumi kuulutamine on meie kõige tähtsam ülesanne,“ ütleb õpetaja. Üks viis kuulutada on minna kirikuseinte vahelt välja.
Rita Puidet

Tema on andnud sulle teada, inimene, mis on hea. Ja mida nõuab Issand sinult muud, kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga? (Mi 6:8)