Esileht » Uudis » Esileht »

Kirik järgmisele põlvkonnale

18.01.2019 | | Rubriik: Esileht

Uhke tulevärgiga visualiseeriti Tartu Maarja kirikule taastamist ootav torn.
Are Tralla

Pühapäeval tähistati Tartu Maarja kiriku 177. sünnipäeva valgusetendusega, et juhtida tähelepanu taastamist vajavale pühakojale, aga eelkõige tornile.

Kui kallil pühapäeval hämarus maad hakkas võtma, kogunes Taaralinnas Maarja kiriku juurde paarsada inimest, kel südamel kiriku saatus, aga ka selleks, et osa saada muusikast ja erilisest valgusmängust, mida pakkus Tiit Kikas. Mõttele projitseerida kiriku aastapäeval pühakojale torn oli tulnud kirikut taastava sihtasutuse nõukogu liige Toomas Savi. Appi tuli Lehari Kaustel, kelle Maarja kiriku sihtasutus on kutsunud kirikuga seotud ettevõtmisi korraldama.
Koguduse pakutud glögi andis sooja nagu ka talveõhtus süüdatud lõkked. Klotsid, mida tule hoidmiseks lõkkesse visati, pärinesid siitsamast kirikust. Õpetaja Joona Toivaneni õnnistussõnad, tule soojus ja valgus, kiriku kohal valguse käes võbelevad lumehelbed ja Tiit Kikase laserharfil esitatud müstilised helid, tehniline toss ning laserkiirte värvimäng lõid ebamaise tunde.

Hõberublad ja eurod
Eakal kogudusel – Maarja koguduse asutamisajaks arvatakse aastat 1224 – on tulnud üle elada erinevaid aegu. Aastal 1833 sai temast esimene eestlaste kogudus ja siis hakati oma kiriku ehitamisele mõtlema. Maarja kiriku pühitsemine toimus 1842. a esimesel pühapäeval pärast kolmekuningapäeva ja seda päeva peetakse kiriku sünnipäevaks. Sissevaate kiriku ajalukku tegi Lehari Kaustel.
Kiriku ehitus läks maksma 22 000 hõberubla, kusjuures materjalid olid kohale toodud tasuta. Kirikus oli üle tuhande istekoha. Orel oli tellitud Tartusse kolinud meistri Kessleri käest, altaripildi maalis Friedrich von Sievers. Praegu kutsus linnapea Urmas Klaas, sihtasutuse nõukogu esimees, tartlasi annetama kiriku taastamiseks kokku miljon eurot. Lehari Kaustel ärgitas kõiki telefoni haarama ja valima numbrit 900 1941, millele helistades läheb kiriku ehituse heaks 10 eurot.

Pilgud tulevikus
On raske ette kujutada aega, mil Maarja kiriku tornist kuulutati puhkpillimuusikaga 150 aastat tagasi esimese laulupeo algust. Õpetaja Hugo Adalbert Willigerodel tuli siis aastas ristida 607 last ja laulatada 202 paari. Nüüd on mõne kuuga teha tohutu töö aktsiaseltsi Eviko töömeestel. Sellest kõneles kokkutulnuile Rein Murumägi. Juubelilaulupeo avakontsert eeloleval suvel on plaanitud toimuma ju Maarja kirikus. „Oleks väga sümboolne, kui sel aastal paneme oma jõud kokku, et torni taastamiseks raha kokku saada. Linnasid tuntakse kirikutornide järgi. Olgu Maarja kiriku torn kutsuvaks majakaks siia heade mõtete linna,“ sõnas linnapea. Et kirikut ehitatakse kasvavale põlvkonnale, mängisid laserharfil ka seitse eri vanuses noort kogudusest, Naerumaa lasteaiast ja Miina Härma gümnaasiumist.
Rita Puidet

Mina olen Hea Karjane. Minu lambad kuulevad minu häält ja mina tunnen neid ja nad järgnevad mulle ning ma annan neile igavese elu. (Jh 10:11a,27–28a)