Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirik ja Läti valimised

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Läti seimi istungitesaal.
Internet

Läti luterlik kirik uuris üldvalimiste eel erakondade seisukohti usku ja moraali puudutavates küsimustes. Parlamenti pääses vähemalt kaks parteid, mille vaated on kiriku omadele lähedased.

6. oktoobril peetud 13. seimi valimiste tulemusel pääses parlamenti seitse parteid. Oodatult võitis sotsiaaldemokraatlik erakond Koosmeel, mida toetavad peamiselt venekeelsed valijad. Uue valitsuse moodustavad aga tõenäoliselt väiksemad, lätikeelset elanikkonda esindavad parteid.
Kirikuga seotud küsimused valimiskampaania ajal eriti üles ei kerkinud. Küll aga saatis Läti Evangeelne Luterlik Kirik (LELK) kõigile valimistel osalenud erakondadele küsimustiku, milles päriti aru seisukohtade üle kristlasi huvitavatel teemadel. 16 osalenud parteist vastas üheksa, neist omakorda neli pääses ka parlamenti. Vastused on täies mahus avaldatud LELKi veebilehel.
Muu hulgas küsiti, kas parteid nõustuvad sellega, et Läti on kristlik riik, ning toetavad kristlike väärtuste tugevdamist ühiskonnas ja nende õpetamist koolides. Uuriti ka seisukohti riigihümni „Jumal, õnnista Lätit“ algupärase teksti säilitamise ning pühapäevaste kaubanduspiirangute sisseseadmise küsimuses.
Veel olid kõne all samasooliste abielu, abordi, eutanaasia, võlgadesse langemise ja hasartmängusõltuvuse teemad. Pikemaid vastuseid paluti küsimustele, mida parteid sooviksid esile tõsta oma tegevusest kristliku kogukonna hüvanguks ning milline nende saavutustest annab kõige rohkem au Jumalale.
Parlamenti pääsenud erakondadest nõustus Uus Konservatiivne Partei kõigi kümne LELKi esitatud seisukohaga, Rahvuslik Liit aga üheksaga. Seevastu Arengu Eest/Poolt! toetas neist kuut ning Roheliste ja Talurahva Liit täielikult ainult viit.
Rain Soosaar