Esileht » Pühapäevaks » Mõte pühapäevaks »

Kinni prantsatavate uste kiuste

18.06.2003 | | Rubriik: Mõte pühapäevaks

Kes teid kuulda võtab, see võtab kuulda mind, ja kes teid kõrvale lükkab, see lükkab kõrvale minu, kes aga minu kõrvale lükkab, see lükkab kõrvale minu.
Lk 10:16
Kes teid kuulda võtab, see võtab kuulda mind… Sageli oleme oma igapäevatöödes ja tegemistes nõutud, kui mõni uks meie silme ees kinni lüüakse. Sageli teeb see haiget, sest sina oled ju oma tööd hingega teinud, oled püüdnud inimesi tuua Jumalale lähemale… Aga nemad ei taha sind kuulata… Sulle öeldakse, et oled rumal (võimalik, et kasutatakse isegi seda nelja tähega sõna, kus on kolm L-i).
Tean mõndagi tuttavat, kes omavahel enam ei suhtle. Nii mõndagi perekonda, kus perekonna liikmed üksteise usuliste vaadete pärast piinlikkust tunnevad. Samas muidugi tean mõndagi, kes ei julge end terroriseerivale kuulutajale kohta kätte näidata kartuses, et sedasi lükkab ta kõrvale Jeesuse, kuigi sageli on selliste tegelaste jumalik läkitus vägagi küsitav…
Kellele on need sõnad mõeldud? Kas läkitatutele nende töös julgustusena või nendele, kelle juurde läkitati ja seal juba hoiatusena… Kui võtame seda julgustusena oma töös, siis tegelikult julgustab see tekst meid oma tööd tegema kõikide kinni prantsatavate uste kiuste. Pole ju tegu nende inimeste vaenulikkusega sinu kui inimese vastu, vaid nad lihtsalt pole valmis sõnumiks, mida sa kuulutad, ja pahatihti pole tegu mitte sinupoolse küündimatusega, vaid hoopis teise inimese teadliku valikuga.
Samamoodi sunnib see tekst meid läbi kaaluma kuulutust, mis on suunatud meile. Kas läkitatu on minu juurde saatnud ikka Issand või on ta läkitajaks keegi teine… Keegi, keda me tavaliselt sooviksime näha hästi äratuntavate kitsekoibade ja sarvedega, kes aga tegelikult sagedamini ilmub meile kujul, mida meil on palju raskem tuvastada.
Muidugi ei tohi me kunagi olla liig hooletud, sest eks me inimesed kipume teinekord minema kergema vastupanu teed ja kui ühe või teise inimese sõnum meile ei sobi, siis kipume teda kohe valest vaimust kantuks tunnistama. Siit saangi sulle, armas lugeja, ainult südamele panna, et sa oma usu alused endale hästi selgeks teeksid, et kui sul tuleb seista vastamisi teise inimesega, olgu siis kuulutajana või kuulajana, siis oskaksid sa enda tõekspidamisi teisele selgitada.
Urmo Saks

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)