Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Kinkida vähihaigele uus päev

13.02.2016 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Kuigi Urmas Pettiga jätsime hüvasti üle-eelmisel nädalal, ei ole me lakanud talle mõtlemast. Ta on üks neist, kes andis tõuke selle ringvaate sisuks. Aga mitte ainuke. Ka polnud ta ainus tuttav, keda kohtasin, kui käisin oma lähedasega haiglas surma tapmas, kui viidata Urmase viimasele tekstile Eesti Kirikus (EK nr 3, 20. jaan).
Läinud neljapäeval, neli päeva pärast armastatud õpetaja matuseid, tähistati ülemaailmset vähi vastu võitlemise päeva. Enam kui sajas riigis korraldatakse sel päeval üritusi. Nende riikide hulka kuulub ka Eesti, kus võitluseks vähi vastu asutasid Hille Tänavsuu koos poja Toivo Tänavsuuga kaks aastat tagasi fondi Kingitud Elu. Fondi kaasasutajaks on ka suhtekorraldaja Janek Mäggi, kes kuulub kirikulehe kolumnistide sekka.
Fond on teinud ja teeb koostööd erinevate organisatsioonide, ühenduste ja asutustega. Möödunud neljapäeval said inimesed, kes Estoniasse etendusele läksid, annetada vähihaigete heaks. See võimalus on Estonia teatris 25. veebruarini kokku kaheksal korral. Annetada saab etenduste vaheajal kas sularahas, pangakaardiga või annetustelefonile helistades. Oma ukse avas vähivastase võitluse toetuseks ka Tallinnas asuv Sõpruse kino, kus 4. veebruaril esilinastus parima võõrkeelse filmi Oscari nominent, holokaustiteemaline Laszlo Nemesi debüütfilm «Sauli poeg». Esilinastuse piletitulu annetati vähiravifondile.
Väiksemgi abi on oluline, sest vähiravi on väga kallis, ja kurb tõde on, et Eestis sureb vähki aastas enam kui 3600 inimest. Kui mullu toetas fond poolesaja eestimaalase ravi 470 000 euroga, siis ainuüksi tänavu jaanuaris on abi saanud juba kümme inimest. Ilusad sõnad fondi tegevuse kohta on öelnud Janek Mäggi: «Tahan elada Eestis ning seda maad iga päev natukene paremaks muuta. Anda oma pisikese panuse, et kogu ühiskond oleks hoolivam ja tervem. Et me armastaksime üksteist. Rohkem. Palavamalt. Ausamalt.»
Annetada saab: SA Hille Tänavsuu Vähiravifond Kingitud Elu, konto number EE212200221059073061.
Rita Puidet

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)