Esileht » Uudis » Uudised »

Kihelkonna kiriku kellakoda on taas korras

30.09.2009 | | Rubriik: Uudised

Eestis ainuke kirikuhoonest eraldi seisev kellatorn, mida kohalikud kellakojaks hüüavad, avati Saaremaal Kihelkonna kiriku nimepäeva eel rahvarohke koosviibimisega.
Väikese, kuid ajalooliselt unikaalse objekti kordategemine oli päevakorras juba ammu, ent alles kaks aastat tagasi õnnestus kultuuriministeeriumi ja muinsuskaitseameti, kohaliku koguduse ning omavalitsuse koostöös leida projekti rahastus.
1638. aastal ehitatud hoone restaureerimise võttis enda kanda 300 000 krooni eest Rändmeister OÜ, mille juhataja Juhan Kilumets võib nüüd kergemini hingata, sest ajahambast tugevalt puretud kellakoda on ennistatud ja konserveeritud professionaalselt. «Valutasin südant, et kas Kihelkonna kellatorni ootab sama saatus Kärla omaga, mis veel 1970ndatel oli olemas, aga nüüd oleme sellest ilma.»
Kilumetsa sõnul selgus tööde käigus nii head kui halba. Üllatuseks oli, et hoone müürid olid halvemas korras, kui esmapilgul arvati: «Eks teda oli millalgi 1960ndatel oma jõudude, oskuste ning materjalidega kõpitsetud, aga too kolhoosiaegne püüd parandada kandis üsna vastupidist vilja.» Toonase tsementkrohviga katmise tagajärjel hakkasid krohvialused kivid murenema. Killustikuks pudenenud pind nõudis puhastamist ning kohati tuli müür uuesti üles lappida. Positiivse üllatusena selgus, et vana katuse kandekonstruktsioon oli heas korras ja seda sai uue katuse paigaldamisel kasutada. «Seinte puhul kasutasime konserveerivat käekirja ja ei krohvinud pindu üle. Tulemus on minu hinnangul küll pisut kääbakas, aga armas,»  selgitab Kilumets.
Restaureeritud kellakoda täidab oma algset eesmärki. Selleks telliti Saksamaalt kell, millele koguduse soovil valati tekst «Aeg antud». Kella aitas muretseda Toomas Mäeväli omanimelisest oreliehituse firmast. Et vältida juhusliku möödakäija ekspromtkäitumist, ei saa kella mehaaniliselt helistada, vaid seda teeb programmeeritud robot ettenähtud ajal. Õpetaja Rene Reinsoo kinnitusel helistatakse kella igal keskpäeval, laupäevaõhtuti kell 18 ja pühapäevahommikuti kell 9.

Liina Raudvassar

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)