Esileht » Uudis » Uudised »

Kihelkonna auhinna sai Ilse Rahkema

05.08.2009 | | Rubriik: Uudised

Ilse Rahkema Paka mäel. Viio Aitsam

Rapla kihelkonna päeval, mis ühtlasi Maarja Magdaleena ja madlipäev, sai Rapla kihelkonna auhinna Raikküla teadjanaine, koduloolane Ilse Rahkema.
Kihelkonna auhinda antakse välja 1988. aastast ja 86aastane Ilse Rahkema on seega kaheteistkümnes kihelkonna väärikate reas. Auhind kujutab endast pronksist valmistatud Maarja Magdaleena kuju. Selle autor on skulptor Tauno Kangro. Kuju dolomiidist alus valmis Jalasel Gildemanni töökojas.
Tänavune kihelkonnapäev oli pühendatud Uku Masingu 100. sünniaastapäevale, mis on 11. augustil. Pärast pidulikku jumalateenistust, kus jutluse pidas emeriitõpetaja, Uku Masingu õpilane Vello Salum ja laulis Pille Lill, anti auhind auväärsele Ilse Rahkemale üle.
Rapla koguduse õpetaja Mihkel Kukk ütles, et Ilse Rahkema on Raikküla elav legend. «Pole puud ega põõsast, kivi ega kändu sealkandis, mille kohta Ilse ei teaks rääkida lugusid.» Ilse Rahkema oli tähelepanust pisarateni liigutatud ja kutsus kõiki oma armastatud Paka mäele, mille veeres tal on olnud õnn kogu elu elada.
Ilse Rahkema on Raikkülas elanud üle 80 aasta.  Sündinud on ta pisut eemal, Paka teomajas, mis maha põlenud. Ilse ema Maria tõi ilmale kokku üheksa last. Ema luges igal pühapäeval laua ääres jutlust ja lapsed kuulasid. Leeris käis Ilse 1941. aastal Rapla kirikus.
Kihelkonnapäeva hommikul käidi traditsiooniliselt Rap­la surnuaias, kus mälestati siinseid kiriku- ja kultuuritegelasi. Pärastlõunal lugesid Rap­la pastoraadis Uku Masingu ja enda vaimsuse igatsusest kantud luuletusi Raplamaa luuletajad Ly ja Andres Ehin ning Mathura ehk Margus Lattik, torupillilugusid esitas Viljandi kultuuriakadeemias õppiv Mari Tammar.

Margus Mikomägi

Rapla kihelkonna auhinna saajad
1998 – Evald Saag
1999 – Uku Masingu Kolleegium
2000 – Arvi Paidla (post­uumselt)
2001 – Esra Rahula
2002 – Tõnu Saar
2003 – Ester Kulagina
2004 – Raimo Kivistik
2005 – Tõnu Kaljuste
2006 – Enn Vetemaa
2007 – Harri Õunapuu
2008 – Siiri Kalvik
2009 – Ilse Rahkema

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)