Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Kevad koos uue pühakuga

21.03.2018 | | Rubriik: Nädala ringvaade

On äraütlemata tore märgata taas veevoolu Emajõel, esimesi lumekuppe Tartu botaanikaaias ja pilk taeva poole kõndides imestada, mis neil hakkidel ometi on, et nii kõva lärmi teevad. Ka Venemaa presidendivalimised, kestev paastuaeg, kohati jäine tuul ja hetkeks maad kattev lumevaip ei veena vastupidises – tõepoolest, viimaks on kevad jõudnud. Nagu loodus pakatab taasärkamislootuses, igatsedes soojust, valgust ja eluõigust, nii sirutub ka hing aina enam ülestõusmispühade hommiku suunas!
Viimase nädala sündmusi jälgides on kevadised värsked tuuled puhumas ka vaimumaailmas. Pühapäeval esitleti Tartu Jaani kirikus pärast 80aastast vaheaega Eesti kirikulugu käsitlevat kõrgkooliõpikut „Eesti kiriku- ja religioonilugu“, esmaspäeval kaitses rohkearvulise kuulajaskonna kaasaelamisel Tartu ülikooli usuteaduskonna patristika ja klassikaliste keelte lektor Marju Lepajõe doktoriväitekirja ja samal õhtul oli „Plekktrummi“ vestlussaates juudi müstika uurija Gershom Scholemi mahuka artiklite kogumiku tõlkinud usuteaduskonna judaistika lektor Anu Põldsam.
Ka vendadel-õdedel õigeusklikel oli oluline sündmus. 20. märtsil arvati Vene Õigeusu Kiriku sinodi otsusel kohalike pühakute hulka poole sajandi eest surnud Kuremäe nunn staaritsa Jekaterina Malkov-Panina. Pühakuks kuulutatu sündis 1889. aastal Soomes. Eestisse kolis ta koos vanematega 1919 ja 1922 sai temast noviits Kuremäe kloostris. Õndsa Jekateriina, Kristuse pärast meeletu mälestuspäeva tähistatakse 22. aprillil.
Kätlin Liimets

Nõnda peab ülendatama inimese Poeg, et igaühel, kes usub, oleks temas igavene elu. (Jh 3:14b,15)