Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Kes (k)annab ameti?

01.02.2012 | | Rubriik: Uudised

Tartu ülikooli usuteaduskonnast kantslisse: (vasakult) Helene Toivanen, Triin Käpp ja Joona Toivanen.  Aitel Käpp

Laupäeval, 28. jaanuaril korraldas peapiiskop Andres Põder abikaasaga oma kodus vastuvõtu eelmisel aastal ordineeritud EELK vaimulikele.

Läbi aegade on Jumal oma viinamäele kutsunud erinevaid töötegijaid. Läbi aegade on tema kutsele vastatud ja vahel ka vastamata jäetud.
Laupäeval kogunesid kaheksa (Joona Toivanen, Andrus Mõttus, Jaanus Tammiste, Peeter Krall, Maarja Sokk, Küllike Valk, Hannu Keskinen ja Triin Käpp) 2011. aastal kutsele vastanut koos abikaasadega iga-aastasele peapiiskopi vastuvõtule.
Külmal talvepäeval soojas tares
Külmal talvepäeval kostitas perekond Põder nii hingelt kui ihult noori ametikaaslasi kuuma joogi ja maitsvate suupistetega oma Kitsekülas asuvas soojas kodus.
Kuulati peapiiskoppi ja üksteist. Meenutades üht kuulsat telesaadet: Kes te olete ja kust te tulete?
Jumal kutsub erinevaid inimesi – vanemaid ja nooremaid, mehi ja naisi. Kas meile kõigile on esitatud sama ülesanne või on igaühele jäänud erinev töölõik? Kas ja kuidas me peaksime meile usaldatud talente kasutama? Kas tegu on uue kutsega või kampaaniaga «Talendid koju!»?
Antud amet on ühelt poolt roll ja teisalt tõsielu. Selles rollis peab vahel noor võtma endale vanema inimese rüü ja sellega kaasneva väärikuse, samas kui vanem inimene peab enda kanda võtma nooruse hulljulguse ja valmiduse pea ees külma vette hüpata.
Vaimulikus ametis oma talendiga
Meestele tuleb kasuks annus naiselikku intuitsiooni ja empaatiat, naistele omakorda oskus töömõtted koduukse taha jätta või sihikindlalt mõni müür murda. Need on rollid. Teisalt aga tõsielu, millesse oleme kaasatud 24/7. Nagu tõdes ka peapiiskop – ordineerides kedagi vaimulikku ametisse, ordineerime me mingis mõttes sinna ka tema abikaasa, sest need kaks on üks liha. Vaimulik amet nõuab palju ka meie lähedastelt, eriti siis, kui me ei suuda ise aega maha võtta, jagada oma koormat lähedaste ja Jumalaga ning usaldada iseennast Kõigekõrgema hoolde.
Meil kõigil on erinevad talendid ja kohustus neid jõudumööda kasutada. Igaühel on erinevad töölõigud, mis koonduvad ühte ja samasse igavesse tulemusse. Ilma Jumala kutseta on vaimulik amet tühine ja ilma kutsele vastamata jääb ehk nii mõnigi oluline talent õigesti kasutamata.
Kas Jumal siis kannab või annab ameti?
Triin Käpp,
Tartu Ülikooli-Jaani koguduse abiõpetaja

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)