Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Keila kirik võib suvel saada uue katuse

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Keila kirikus jätkuvad katusetööd. Koguduse arhiiv.

Keila kirikul oli haruldane kiltkivist katus ja sarnane tuleb ka uus katus.

Keila kogudus on selleks aastaks saanud riigilt muinsuskaitseameti kaudu 100 000 eurot toetust katuse remondiks. Põhiosa sellest läheb katusekatte vahetuseks. Katuse remondiga alustati juba 2018, puidutöödega on Rändmeistri firma lõpetanud, kätte on jõudnud remondi viimane etapp ja suvel peaksid nii koguduseliikmed kui linna külastajad saama näha, kuidas katusele uusi kive pannakse. Tööd loodetakse lõpetada sel aastal, halvimal juhul järgmise aasta kevadel.

Aukudega kivid

Kogudust teeniv õpetaja Matthias Burghardt ütleb, et Keila kirik on imeilus. Juba 160 aastat on pühakojal olnud eriline katus ja sellele 19. sajandi teisel poolel antud garantii 80 aastaks on nüüdseks kahekordselt ületatud. Veel teab õpetaja, et katusele toona pandud kattematerjal, kiltkivi, pärineb Šotimaalt.   

Kui 2002 käis Keilast üle keeristorm, räsis see kirikuaia põlispuid, aga võttis kaasa ka osa pühakoja katusest. Seda lapiti, ent uute kivide ostuks raha polnud. Nüüd saadakse tänu toetusele uued kivid, ilmselt Kesk-Saksamaal asuvast kaevandusest, arvab õpetaja. Neid erilisi aukudega kive vajatakse mitu tuhat. Miks aukudega?

Põhjus on lihtne. Kivid tuleb katusele kinnitada, aga kuna materjal on rabe ning et kivid ei puruneks, tehakse neile juba tootmise protsessis kinnitusaugud. Suurust on neil kividel 50 x 30 cm. Keila kirik on üks vähestest siin maal, kel sellest materjalist katus. 

Erilised meened

Õpetaja ütleb, et katuse vahetuse projektil on olnud palju toetajaid: lisaks riigile Keila linn, sotsiaaldemokraatliku erakonna Harjumaa osakond, firmad ja eraisikud. Mõni toetaja on saanud juba sümboolse kingituse – karbikese kiltkivitükikese ja tänukirjakesega. Karbikese kaant ehib Keila kiriku pilt.

Matthias meenutab, et kui lapsepõlves perega Saksamaal mägedes jalutamas käis, kribis ta kiltkiviga käed ja jalad veriseks. Kiltkivi servad on väga teravad ja seepärast oleks sellest näiteks mõnd ehet teha päris keeruline. Võib küll kaaluda, kas mõni ehtekunstnik poleks huvitatud kivitükkide lihvimisest ja neile raami ümber tegemisest.

Mõtetes kaugemal

Kirikus on varasemalt uuritud seinamaalinguid. Arvatakse, et akende ümber on olnud ornamendid. Õpetajat huvitab, mis võiks olla kiriku põranda all haudades. Kunas aga uuringuteks rahalisi vahendeid võiks leida, ei tea keegi. 

Õpetaja rõõmustab koguduse inimeste ja ka talvekuudel sooja kiriku üle. Ta ütleb, et tema tegeleb remondiga kõige vähemal määral. Nüüdse katuseremondi käigus sai pühakoda uue korstna, ahjud aga juba 1990ndatel. Neid köetakse põranda alt ja kui jumalateenistuse ajal kütteaugu kõrval istuda, ei hakka kindlasti külm. Sest kirikumehed lähevad juba hommikul seitsme ajal ahje kütma ja tuulega on kirikusaalis kerge suitsulõhn nagu saunas.

Ees seisab veel fassaadide ja siseseinte korrastamine. Praegu on aga tähelepanu koguduse teiste hoonete remondil, sest lisaks pastoraati paigutatud kuueliikmelisele ukraina perele on plaan rohkematele abi pakkuda. Meenedki katuse vahetuse toetajatele ootavad seetõttu alles jagamist ja ega nad jagamata jää.

Rita Puidet

Keila kirik

Harjumaa suurim keskaegne maakirik

Keila kirik kannatas 1558. a Liivi sõjas, pühakoja sisustus rööviti

Kirik taastati 1596. aastaks

Praeguse väliskuju sai 1851. a

2004. a suvel lõppesid tornikiivri remonditööd, torni tippu asetati uus rist