Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kaunid helid andsid soojust

14.01.2004 | | Rubriik: Kirikuelu

Neljanda advendipühapäeva eelõhtul leidis Ambla Maarja kirikus aset erakordne jõulukontsert «Kõige ilusamad jõulud».
See oli ilus kingitus nii oma sisult kui ka eesmärgilt. Kogu kontserdist saadud tulu läks kodutute inimeste toetuseks.
Külma kiuste
Kirikuväravas ja välisuste ees tervitas inimesi värelev küünlaleek. Kirikusse astunud, peatusid silmad hetkeks proZektoritest rohekas-punakaks värvunud kirikusaalil. See tekitas põnevust pea algavaks kontserdiks.
Kuna temperatuur kirikus oli keelpillide jaoks üsna tavatu, teatas dirigent kohe alguses, et kontserdi kava jääb ekstreemsete tingimuste tõttu plaanitust lühemaks. Vaatamata külmale kirikule kõlas keelpilliorkester kenasti. Talle andsid värvi juurde trummid ja saksofon, mis kokku moodustasid omanäolise kõlapildi. Lisaks orkestrile esines veel ligi viiekümnest lauljast koosnev koor ja solistina Helen Lokuta. Koori ja orkestrit juhatas Eesti Muusikaakadeemia tudeng Lehari Kaustel.
Kõlasid mitu helilooja Karl Jenkinsi poolt aranZeeritud traditsioonilist jõululaulu. Jenkinsile on omane kokku sobitada muusikas esmapilgul kokkusobimatuid asju – kommertsi ja kõrget kunstilist taset, klassikalise- ja popp-jazzmuusika väljendusvahendeid. Neid kuulates võis leida nii helikeelest kui ka rütmipildist mõndagi huvitavat.
Küünlavalguse toel
Keset kontserti toimus seik, mis andis tunnistust muusikute kindlameelsusest ja professionaalsusest. Hetkel, kui koor laulis «Püha ööd», lülitus kiriku vooluvõrk ülepingest välja. Põlema jäid vaid altariküünlad. Peas hakkasid liikuma mitmesugused küsimused: kuidas orkester edasi mängib, kas jätavad pooleli? Midagi sellist aga ei juhtunud. Koor laulis edasi, pillimehed mängisid kuulmise järgi, kuna vaevalt neist keegi dirigenti nägi.
Korraks tekkis tunne, nagu oleksin ise seisnud seal hämaras laudas, kus Jeesus-laps sündis ja mida oma lauluga kaunistas õrn inglikoor… Selle mõttelennu katkestas peagi tagasi saadud elekter, millest tulenevalt laulu tempogi taas hoogustus.
Usun, et vaatamata kiriku talvistele oludele soojendas kontsert kõigi kuulajate südameid. Võib-olla nii mõnigi sai sellest kontserdi mõttest inspiratsiooni teha omalt poolt kellelegi veidi ebatavaline, kuid kaunis jõuluüllatus!
Täname Ambla vallavalitsust ja kõiki teisi sponsoreid, kes võtsid seda ilusat ettevõtmist omalt poolt toetada.
Silvia Pääbo,
Ambla Maarja koguduse kantor

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)