Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kauni kujundusega juudi mõtteterade kogumik

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Ilmunud on Margit Prantsuse koostatud kauni kujundusega kogumik „Juudi mõtteterad“. 
Kätlin Liimets

Tartus Oskar Lutsu nimelises linnaraamatukogus toimus kirjastuse Gallus välja antud ja Margit Prantsuse koostatud raamatu „Juudi mõtteterad“ esitlus.

Väga kaunilt Mari-Liis Bassovskaja poolt kujundatud kõvakaaneline juutide tarkuseteri sisaldav teos koosneb viiest osast. Esimesse, kõige mahukamasse on koondatud 51 isiku ütlused, mida juhatab sisse autori lühitutvustus koos teda kujutava portreega. „Lihtsalt filigraanne! See on võrratu kunstnikutöö,“ sõnas kujunduse kohta esitlusel raamatu koostaja Prantsus rahulolevalt.

Teine osa jätkab esimese rütmi selle vahega, et kogutud ütlusi on nendelt isikutelt leitud vähem. Kolmas keskendub Eesti juutidele, neljas juudi vanasõnadele ja viimases saab lugeja tutvuda valikuga juudi pühadest tekstidest pärit mõtetega. Raamatu on toimetanud ja kommenteerinud Loone Ots. Vajakajäämisena nimetas koostaja järgmist: „Teose kolmas osa ehk Eesti päritolu juutide mõtteterade maht jäi kesiseks. Ka neljandas ja viiendas osas ei tundnud end väga pädevana.“

Mõtteterad on raamatusse koondatud isikupõhiselt. „Kogumik on aastatepikkuse kogumise tulemus. Minu hobi on lugeda juutide kirjutatud teoseid ja nii nad kõrvale pandud sai. Märkasin, et meie mõtteterade kogumikud on valdavalt teemapõhised ja siit hakkas juudi soost isikute põhise kogumiku idee hargnema,“ jagas Margit Prantsus. 

Valitud isikute kriteeriumiks oli koostaja isiklik sümpaatia. Judaismi enam tundvad inimesed võivad ehk imestada, et juutideks on loetud ka need, kes vaid isa poolt juudi sugu, kuna traditsiooniliselt on põlvnemise aluseks emaliin.

Mõtteterade autorite seas on väga erinevate eluvaldkondade esindajaid, nt teadlasi, kirjanikke, näitlejaid, arste, rabisid jne (Abraham Maslow, Albert Einstein, Bob Dylan, Charlie Chaplin, Karl Marx jne). Prantsus tõstis esile nõukogude näitlejat Faina Ranevskajat, kelle mõtted talle endale avastamisrõõmu pakkusid. Kristlasena tunnistas koostaja ka seda, et teda ennast puudutasid väga usulise sisuga mõtteterad, nt ütlus, et peaksime hoidma valgust, selle asemel et võidelda pimedusega.

„Head tekstid avanevad kiht-kihilt vastavalt meie küpsusele. Raamat ei sobi ühe hooga läbilugemiseks, vaid pigem n-ö mälumiseks. Ütlused võivad pakkuda mõttepunkti, mis aitavad inimese elus edasi. Väga hästi sobib ka kinkeraamatuks,“ ütles Prantsus kokkuvõtteks.

Margit Prantsus on juudi kultuuri tutvustaja. Tema sulest on ilmunud raamat „Minu Iisrael. Kuidas tõlkida sabatit?“ (2017) ja kogumikud „Ja Saara naeris. Juudi anekdoodid“ ning „Kommenteeritud juudi jutud“ (2018).

Kätlin Liimets