Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Katusetöödeks paluti õnnistust

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Altari tühjaks kandmine. Fotol koguduse õpetaja Hedi Vilumaa ja koguduse juhatuse esimees Madis Randaru. Evelyn Härm.

Esmaspäeval, 23. augustil juhatati kell 10 hommikul toimunud õnnistustalitusega sisse Suure-Jaani Johannese kiriku katuse ulatuslik renoveerimine.

„Ametlikult oleme veel tööde ootel, sest alanud nädalal peaks alles laekuma selleks luba andev ehitusluba, aga me ei pea, käed rüpes, seda hetkel ootama ning loomulikult ei keela keegi sissejuhatavaid töid, et tuleval esmaspäeval võiks reaalsed tööd tõesti alata,“ sõnab Eesti Kirikule Suure-Jaani kogudust teeniv õpetaja Hedi Vilumaa

Ta räägib, et esmaspäeval rulliti suur kirikuvaip kokku ja pakiti kokku ka altar koos sellel olevate altaririistadega: „Nüüdsest kasutame nn ajutist altarit, mida iga pühapäevase jumalateenistuse eel korda seame ja pärast teenistust jälle kokku paneme. Kogudus mõistab, mille nimel me pingutame ja  üldiselt võiks seda aega vaadata ikka kui kogudusele ja kogukonnale innustavat – kõik toimub kiriku heaks!“ Paralleelselt katuse renoveerimisega alustatakse ka elektrisüsteemi uuendamisega. 

Ajalooliselt on teada, et katusekonstruktsioonid pärinevad valdavalt 18. sajandist. Dendrokronoloogiliste uuringute järgi on kooriruumi emapuu vanus umbes 314 aastat, pärinedes aastast 1707, ja osad talad isegi 290 aasta vanused. Üks tala on pikihoone katuse all aga asjatundjate kinnitusel kogunisti 473 aastat vana, pärinedes 1548. aastast. Olemasoleva informatsiooni põhjal saab öelda, et vähemalt 20. sajandil oli kirikul puitkatus, varasemalt aga kivikatus. Praegune kimmkatus pärineb osaliselt 1960. aastatest.

Käesoleval aastal on plaanis ära teha ulatuslike renoveerimistööde esimene järk, mis hõlmab kooriruumi katuse restaureerimist. Katusekonstruktsioon restaureeritakse ja kaetakse uute savikivist katusekividega. Katuse vahelaetalad ja sarikad vajavad osalist proteesimist. 

Nende töödega loodetakse õp Vilumaa sõnul valmis saada jõulupühadeks. Tööde tegemiseks on sõlmitud leping Scandec Ehitus OÜga. Töid finantseeritakse muinsuskaitseameti, Põhja-Sakala vallavalitsuse ja Suure-Jaani koguduse vahenditest, tööde maksumuseks on hinnatud 165 000 eurot. 

„Nende töödega pole meie kirik veel korras. Näeme juba praegu vajadust jätkamiseks ning plaanime algaval sügisel uusi rahataotlusi projektitoetuseks kirjutada. Teise ja vajadusel järgmiste järkude tegemine jääb edaspidiseks, aga loodame, et saame nendega jätkata 2022. aastal,“ räägib vaimulik. 

Eesti Kirik