Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Karuse kirik Läänemaalt on saanud postmargile

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Eesti Post lasi 25. augustil välja esimese päeva ümbriku (0.86 ¤, fotol) ja margi (0.35 ¤) Karuse Margareeta kirikust. Kujundaja Riho Luuse, trükiarv 50 000.

Karuse Margareeta kirik on ehitatud 13. sajandi kolmandal veerandil kindluskirikuna ning kuulub Lääne-Eesti vanimate jumalakodade hulka.
Ehitusmeistriks peetakse ordumeister Otto von Lutterbergi, kes langes lahingus leedulaste vastu Karuse lähedal Suure Väina jääl 1270. aasta lahingus ja on arvatavalt ka maetud kirikusse. Karuse kirik on romaani ja varase gootika sugemetega ühelööviline kahe võlvikuga hoone. Varaseim osa on kooriruum, mis on ülejäänud osast kitsam ja madalam.
Sisustuses on huvipakkuvamad kuulsa saksa puutöömeistri Christian Ackermanni barokkstiilis kantsel 1697. aastast, laelühter 16. sajandist ja altar 18. sajandi lõpust. Altarimaali on saksa kunstniku Albrecht Düreri järgi kopeerinud B. Bag­gern 1888. aastal. 1642. aastal asutas Karuse pastor Fr. W. Hasselblatt siin esimese eestikeelse laenuraamatukogu.
Praegu on Lääne praostkonda kuuluva väikese paarikümneliikmelise Karuse koguduse hooldajaõpetaja Lembit Tammsalu.
Sel aastal on Eesti Post ka kevadel pööranud tähelepanu kiri­kule. 9. märtsil ilmus Villem Reimani 150. sün­ni­aastapäevaks 50 000-lises tiraažis postmark (0.35 ), mille kujundas Indrek Ilves.
Villem Reiman (1861–1917) oli Eesti rahvuslik suurmees – ajaloolane, ajakirjanik, aktiivne ühiskonna-, karskus- ja seltsitegelane, EÜSi auvilistlane, luterliku kiriku alustõdede rajaja. Osales EÜSi liikmena sinimustvalge lipu sissepühitsemisel 1884. aasta 4. juunil Otepää kirikus.
1887. aastal lõpetas Reiman ülikooli ning asus 1889. aastal tööle Kolga-Jaani vaimulikuna.
Eesti Kirik