Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Karli käsulauad

11.11.2015 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Maailm on aja jooksul tundnud mitut kuulsat Karli, tšehhide rahvuskangelast Saksa-Rooma keisrit ja Böömimaa kuningat, samuti Rootsi Raudpead. Minu elus on oma osa olnud vanaisa Karlil, kelle elutee tähised kinnitati Otepää kirikus. Läinud hingedepäev ja isadepäev, pealinnas peetud mõttekoda «Elada väärikalt, lahkuda väärikalt» ja Tartu Maarja koguduses toimunud kohtumine riigikogu sotsiaalkomisjoni esimehe Aivar Kokaga ning üha lühemaks muutuvad päevad tõid meelde vanaisa. Juba 71 aastat tagasi kutsuti ta isakoju. Ometi olen kogu elu tajunud, kuidas tema maailmanägemine ja korraldused on minu isa kaudu edasiantuna kuulunud täitmisele nagu kümme käsku.
Eks vanaisa arusaam maailmast lähtuski sellestsamast: sina pead pühapäeva pidama, oma vanemaid austama ja nii edasi. Mõnda käsku on lihtsam täita, mõnda raskem. Näiteks vanemate austamist. Sest nii nagu mõttekojaski kõneldi, ei jää keegi igavesti nooreks ja terveks ning enne lahkumist vajavad vanemad toetust ja abi, et lahkuda väärikalt. See, kuidas seda abi pakutakse, on ääretult tähtis. Probleem just viimases ongi, kuigi esmalt väheses abis või suisa selle puudumises.
Et olukorrale leevendust leida, pakuvad abi ülemeresõbrad, kes tutvustavad eluloojangule jõudnute jaoks mõeldud perehoolduse mudelit ja aitavad koolitada vajalikke inimesi. Loodame, et perehooldus meilgi eluõiguse saab ja omastehooldajate elu kergemaks muutub ning eakad saavad kogeda täisväärtuslikku elu. Alles siis, kui eakatele on tagatud austusväärne lahkumine, on täidetud käsulaudade neljas korraldus: austa oma ema ja isa. Ja hingedepäeval meenutame neid sooja tundega, milles puudub valus okas.
Rita Puidet

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)