Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Karja altariruum sai uue näo

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Karja kiriku võidukaare skulptuurigruppide puhastamine. Kätlin Liimets.

Suvel toimusid Saaremaal keskaegses Karja kirikus olulised hooldustööd. Töid tegi OÜ Rändmeister koos alltöövõtjatega.

Hooldustööde käigus puhastati altari- ehk kooriruumi seinad rohevetikatest ning muust orgaanikast ja võidukaar ning võidukaare skulptuurigrupid sooladest. Enne hooldust tegi Tallinna tehnikaülikoolist Lembit Kurik kirikuseinte niiskuse mõõtmise ja kiriku õhuvahetuse uuringu. Hooldustöid vedas konservaator Isabel Aaso-Zahradnikova ja need sooritati umbes kolme nädala jooksul, et võimalikult vähe koguduse argielu ja turismindust häirida.

Restaureerimisfirma Rändmeister juhataja Juhan Kilumetsa sõnul oli vaade Karja kiriku altariruumi väga korratu ja tehtud töid nimetab ta „vaate rahustamise aktsiooniks“. Kilumets väljendab kurbust, et sedavõrd olulise kultuuriväärtusega skulptuurigrupp üldse sellisesse seisundisse oli jõudnud, ja lisab, et nüüd on saadud vaade aastateks viisakaks, ent tegemist on jätkuvalt probleemi tagajärgede likvideerimisega, mitte selle lahendamisega. „Põhjuseks on niiskus, nii õhuniiskus kui ka ehituse konstruktsioonides ringlev niiskus. Uhke oleks, kui suudaksime ka põhjuste osas midagi ette võtta, mis oleks õhuvahetuse parandamine ruumis ja õhuniiskuse vähendamine.“

Niiskusest põhjustatud kahjustused on laiem probleem kogu praostkonnas ja näiteks äärmiselt terav Eesti kõige vanemas kivikirikus ehk Valjala kirikus, kus sel aastal on jõutud katuse restaureerimise põhiprojekti koostamiseni, mis annab lootust, et sealgi jõutakse tulevikus niiskuskahjustuste kõrvaldamiseni.

Kätlin Liimets