Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kaplanid süüvisid küberjulgeoleku teemasse

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Toomkirikus peetud hommikupalvuse järel tutvustas koguduse õp Arho Tuhkru (seljaga) konverentsil osalejatele ajaloolist kirikut. Tiiu Pikkur

Tallinnas peetud Läänemere maade kaplanite konverentsi peateemaks oli küberjulgeolek ning kaplanite palverännak läbi aja ja Tallinna pühade paikade.

Konverentsist võtsid osa kap­lanid Saksamaalt, Soomest, Taanist, Norrast, Poolast, Lätist, Leedust ja muidugi Eesti kaitseväe kaplanid. Lisaks olid osavõtjate hulgas ka Eestis resideeriva Briti üksuse kaplan ja Euroopas olevate USA vägede kaplanid, kokku üle 50 inimese.
Kaitseväe peakaplani kolonelleitnant Gustav Kutsari sõnul on Läänemere maade kaplanite konverents pika traditsiooniga, mida peetud juba alates 1999. aastast. Konverentsi on korraldatud eri riikides, Eestis kolmandat korda: 2001, 2008 ja tänavu.
„Me oleme kõik konverentsi loengud suunanud kirikutesse, mitte konverentsisaali,“ selgitas peakaplan. „Alustasime Rocca al Mare vabaõhumuuseumi Sutlepa kabelist, nüüd oleme hommikupalvusel toomkirikus, siit läheme Rootsi-Mihkli kirikusse, kus kuulame loengut tehisintellektist ja sellega seotud eetilistest väljakutsetest.“
Palverännakul külastati ka Issanda Muutmise peakirikut, kus kommunikatsiooninõunik Raul Rebane rääkis valeinformatsioonist ja küberhügieenist. Metodisti kirikus kuulati loengut psühholoogilistest manipulatsioonidest, kõneleja kolonel Peeter Tali.

Kaplan kübermaailmas
Peakaplan Kutsar rõhutas, et oluline on teada, kuidas kommunikatsioon mõjutab meie väärtusi ja võib kallutada suunas, kus me kaotame oma põhja. „Meil on küll pühad paigad, aga tänapäeva inimesel on järjest vähem pühitsetud ruumi ja olekut. Internet avab ja internet võtab inimese alasti: kui sa oled kord midagi üles riputanud või kommenteerinud, siis sinna see jääb, inimesel puuduvad võimalused olla kaitstud,“ lausus Kutsar. „Tallinn on NATOs tunnustatud küberkompetentsi keskus, Eesti on riik, kust on oodata uut kohandumist sellele maailmale, mis meid ümbritseb.“ Konverentsil kuulati veel mitmeid huvitavaid ettekandeid kübermaailma teemadel.
Kaplanite konverentsi üks ettevalmistajaid, EAÕK ülem­preester Aleksander (Aivar) Sarapik, kes on ka Kaitseliidu küberüksuse kaplan ja kaplaniteenistuse välissuhete arendaja, ütles, et mõte teha palverännak läbi aja ja sakraalruumide tuli soovist näidata naaberriikide kaplanitele neid väärtusi, mida Tallinnas nii füüsiliselt kui ka vaimselt kaitstakse. Selline konverentsi vormiline lahendus leidis osavõtjates sooja vastuvõtu: värskendav ja huvipakkuv oli kuulata ettekandeid erinevates pühakodades.
Kaplan kapten Tõnis Kark ütles, et regulaarsed kokkusaamised teiste riikide kaplanitega tulevad igapäevatöös kahtlemata kasuks. „Kaplanite palverännak ja küberjulgeolek, kirikud ja küberteema. Need on suhtlemisega seotud teemad,“ selgitas Kark. „Me sidusime neid konverentsil omavahel. Peame tunnistama endale ja kogu maailmale, et küberruum on võimas ja ka hirmutav, täis ohtusid. Kuid seda tuleb tunda ja sina peal olla, et julgeolek säiliks.“
Tiiu Pikkur