Esileht » Uudis » Esileht »

Kaplanid saavad peagi kutsetunnistused

13.05.2009 | | Rubriik: Esileht

Siseministeeriumis moodustati 7. mail kaplanite kutseühing, mis hakkab taotlema õigust anda kehtiva kutsestandardi järgi kaplanitele kutsetunnistusi.
Ajendi kaplanite kutseühingu moodustamiseks lõi kutsestandardi väljatöötamine ja vajadus kutsetunnistuste järele. «Meie eesmärk on see, et kõigil kaplanitel oleks kutsetunnistus,» sõnas kutseühingu juhatuse liige Heino Nurk.
«Kutseühingu eesmärk on arendada kaplanite kutsetegevust ja koolitust, suhtlemist erinevate kaplaniteenistuste vahel ja ka teiste organisatsioonide ja kirikutega,» lisas ta.
Ühingu asutajaliige on Eesti Kirikute Nõukogu, selle juhatusse kuuluvad lisaks Heino Nurgale EKNi president piiskop Einar Soone, EKNK piiskop Ago Lilleorg, peakaplanid Taavi Laanepere, Jaan Jaani ja Johann Christian Põder, vanemkaplan Kaido Petermann ja kaplan Aivar Sarapik.
Nurk täpsustas, et kuigi ühingusse kuuluvad hetkel vaid asutajaliikmed, on tulevikus kutsutud sellega ühinema kõik teenistuslikus suhtes olevad kaplanid, sh reservis ja emerituuris olevad kaplanid. Kuna siiani puudub kutset andev organ, pole ühtegi kutsetunnistust kaplanitele veel väljastatud. Millal äsja loodud kutseühing esimese kutsetunnistuse väljastab, ei oska Nurk praegu veel öelda.
«Sinna on veel pikk maa minna, kõigepealt tuleb taotleda õigus saada kutset andvaks organiks, selle annab haridus- ja teadusministeeriumi juures tegutsev hariduse kutsenõukogu, seejärel tuleb moodustada kutse- ja hindamiskomisjon ning täita veel rida formaalsusi. Kui kõik etapid on läbitud, saame rääkida kutsetunnistuste andmisest. Me loodame ja püüdleme selle poole, et tuleval aastal saaks hakata kaplanite kutsetunnistusi välja andma,» lausus Nurk.
Veidi enam kui aasta tagasi loodud kaplanite kutsestandard töötati välja tingituna olukorrast, kus nõuded avalikus teenistuses töötavatele kaplanitele olid praktiliselt reguleerimata ning ilmnes kaplanitena töötavate vaimulike vähene ettevalmistus andragoogika- ja sotsiaalküsimustes.

Merje Talvik

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)