Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kaplanid osalevad õppusel

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Pärast jumalateenistust: (paremalt) kaplan n-ltn Moonika Tali, kaplan kpt Mihkel Madalvee, kaplan ltn Priit Tamm, kaitseväe peakaplan kpt Ago Lilleorg, Valga praostkonna vikaarõpetaja Lea Kärson, kaplan ltn Ants Tooming, kaplan kol-ltn Gustav Kutsar, kaplan n-ltn Mait Mölder, Kaitseliidu peakaplan kpt Peeter Paenurm. Arhiiv.

Kaitseväe suurõppusel Siil, mis toimub tänavu täismahus umbes 15 000 inimese osavõtul, osalevad ka  kaitseväe reservkaplanid, Kaitseliidu kaplanid ja liitlasüksuste kaplanid.  

Õppuse peamine eesmärk on lahinguvalmiduse ja võimalikele ohtudele reageerimise võime kontroll rahvusvahelises koostöös. Kuigi avalikkusele on ehk jäänud mulje, et kaplaniteenistust kaitseväes enam ei ole, siis eelmise aasta muudatused kaplaniteenistuses ei puudutanud reservkaplanaati ja see jätkab endistel alustel. See tähendab, et õppustele välja kutsutud üksuste koosseisus olevad kaplanid kutsuti samuti koos ülejäänud üksusega välja, et harjutada läbi erinevaid kaitseväele püstitatud ülesandeid. Nii oli see ka tänavusel suurõppusel Siil, kus kokku osales kaheksa kaplanit Eestist ning kolm liitlasüksustest. 

Õppuse keskkonnas teeb kaplan oma tööd nagu kasarmuski. Kuid keskkond on erinev, sest õppuse raames on üksused väljas maastikul ning elatakse telkides ja nn märga toitu, st katlatoitu kogu aeg ei saa. Tuleb piirduda kuivtoidupakis pakutavaga. Maastikul on kaplani hingehoidlik töö vahel isegi lihtsam, sest ollakse koos 24/7 ning väljaspool oma tavalist kasarmu rutiini tekivad avatud ja usalduslikud jutuajamised üksuse võitlejatega. Kaplanile loob õppuse keskkond teistsuguseid võimalusi inimesi tundma õppida ja inimestel oma kaplaniga lähemalt tuttavaks saada. 

Selle aasta suurõppusel keskendusid kaplanid üksuste juures sõjaaja tegevuste harjutamisele, milleks on hingehoidlik toetus läbi kohalolu, vajadusel nõustamine, palvuste või jumalateenistuste pidamine ja langenutega seotud toimingute toetamine. Lisaks sellele kogunesid kaplanid pühapäeval, 22. mail ühisele jumalateenistusele EELK Taagepera kirikus, kus ühineti kohaliku koguduse jumalateenistusega, mida pidas Valga praostkonna vikaarõpetaja Lea Kärson. Jutlustas endine peakaplan reservkolonelleitnant Gustav Kutsar.

Ago Lilleorg

kaitseväe peakaplan