Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Kaplanid aitavad tagada ühiskonnas korda

15.04.2020 | | Rubriik: Ühiskond

Valitsuse üleskutsele asuda vabatahtlikuna appi ühiskonnas korda tagama piirkondades, kus professionaalsed korrakaitsjad vajavad toetust, reageeris ka mitu Kaitseliidu liikmest vaimulikku.

Helme koguduse õpetaja Arvo Lasting (fotol) tunnistab, et astus sammu soovist aidata Kaitseliitu, kus iga töökäsi on praegu teretulnud. „See on muidugi väga väike abi, aga teen seda rõõmuga,“ märgib vaimulik, kes kuulub Kaitseliitu juba aastaid ja viimased kolm aastat kaplanina Valgamaa malevkonnas. 

„Kui malevast saadetakse ettepanek valvesse minna, saan otsustada, kas ajaliselt sobib,“ selgitab ta ja toonitab, et tegemist on vabatahtliku tegevusega, mida ta ei tee kindlasti vaimulikutöö arvelt. Ta on olnud Eesti-Läti piiril patrullis nii Valga linnas kui maakonna piires. Kaitseliidu vormis ja näomaskiga on ta kontrollinud piiri ületajate dokumente: „Kes tuleb seoses tööülesannete täitmisega või on seotud omaste hooldamisega, saab piirilt üle.“ Ülesande täitmiseks on teda instrueeritud, aga keerulisemate üksikjuhtumite puhul saab vabatahtlik suunata küsimuse sujuvalt politseile. 

Diakon Meelis Malk räägib Eesti Kirikule: „Käin nädalas mõned korrad, enamasti laupäeviti Virtsu sadamas, kus Kaitseliidu vabatahtlikest rühm toetab politsei- ja piirivalveameti patrullrühma. See ei ole lisakohustus, vaid kodanikukohus.“ Ta kinnitab, et kui Kaitseliidu Läänemaa malevalt tuli kutse tulla vabatahtlikuna appi Virtsu sadama mehitamisel, siis ei olnud tal kaksipidi mõtteid ning ta liitus vabatahtlikega esimesel võimalusel: „Olin esimeses vahetuses pühapäeval, 15. märtsil enne pühapäevahommikust jumalateenistust.“

Eesti valitsus toetas abipolitseinike, kaitseliitlaste ja kaitseväelaste kaasamise lihtsustamist eriolukorras, kinnitatakse siseministeeriumi pressiteates. Minister Mart Helme sõnul on tehtud mitmeid ettepanekuid, et kriisi paremini lahendada. Kooskõlastusringile suunatud, kinnitamist ootav eelnõu võimaldaks vabatahtlikke senisest tõhusamalt kaasata. Kui praegu peavad Kaitseliidu liikmed või kaitseväelased piirivalves kontrollimas käima koos korrakaitseorgani ametnikuga, siis edaspidi saavad nad teotseda iseseisvalt, mis säästaks oluliselt olemasolevaid ressursse.

Liina Raudvassar

Mina olen Hea Karjane. Minu lambad kuulevad minu häält ja mina tunnen neid ja nad järgnevad mulle ning ma annan neile igavese elu. (Jh 10:11a,27–28a)