Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Kantsler Mõttus osales paraadil kaplanina

01.03.2023 | | Rubriik: Persoon kaasajast, Ühiskond

Reservkaplan Mõttus vabariigi aastapäeva paraadil. Urmas Viilma

24. veebruari aastapäevaparaadil Tallinnas Vabaduse väljakul marssis 23. jalaväepataljoni reservkaplanina EELK kantsler Andrus Mõttus.

Eesti Kiriku küsimusele, kas kantsler Mõttus osales paraadil ainsa EELK vaimulikuna, Andrus Mõttus ise jaatavalt vastata ei söanda. Ometi on ka tema kuulnud väidet, et ainult 23. jalaväepataljonil oli kaplan paraadil kaasas. 

„See on minu sõjaaja ametikoht,“ kommenteerib Mõttus möödunud aasta sügisel kaplaniks saamist ning selgitab, et tundis sisemist kutsumust kaitseväe vaimulikuks saada juba mitu aastat tagasi. „Siis, kui olukord muutus pinevamaks ning ühtäkki tundus võimalus sõja puhkemiseks ka meie maal hirmutavalt reaalne.“ Siis otsustas Andrus Mõttus hoolimata oma suurest ametialasest töökoormusest astuda vabatahtlikuna ohvitseride kursusele sooviga saada kaplaniks.

Küsimusele, mida nõuab kaplani amet, vastab Mõttus: „See ei nõua minult palju. Peaasjalikult nõuab valmisolekut. Kui kutsutakse õppusele, tuleb minna. Minu roll on olla vaimulikuna kaasvõitlejate keskel.“

Et tänavu ajastus vabariigi aastapäev paastuaega, tundub Mõttusele olulise märgina sellest, et ristiinimese vabadus on ühendatav kodanikukohustusega. „Paastuajal mõtleme Kristuse ohvri ja surma peale, tema kannatustele. Ka kaitseväe paraadil osalenud on nõus ohverdama oma elu selleks, et meil oleks pikem armuaeg, et meil püsiks vabadus. Tahtsin väga sammuda koos nendega.“

Liina Raudvassar 

Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest! (Mt 20:28)