Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Kampaaniaga vabaabielu vastu

22.04.2015 | | Rubriik: Ühiskond

vabaabieluPoolas tekitab vastakaid arvamusi katoliku kiriku korraldatud vabaabieludevastane reklaamikampaania.

Kui 38 miljoni elanikuga Poolas olnud 2002. aastal vabaabielus umbes 400 000 inimest, siis praegu juba 640 000, kellest enamik on alla 34 aasta vanad, kirjutab Saksa ajaleht Die Welt. See on ajendanud tegutsema riigis siiani mõjuvõimsat katoliku kirikut.
Märtsis ilmusidki Poola linnade tänavatele suured reklaamplakatid kirjaga «Vabaabielu on patt. Ära riku abielu!» (pildil). Konservatiivsemad poolakad avaldasid kampaaniale toetust, samal ajal kui paljud teised seda kitsarinnaliseks ja häbimärgistavaks nimetasid. Mõned pahased kodanikud katsid plakatitel sõna «vabaabielu» ka paberiribaga, millele oli kirjutatud «pedofiilia» – vihjena katoliku kirikut raputanud skandaalsetele juhtumitele, millest pole puutumata jäänud ka Poola.
Ent kriitikuid oli ka usuringkondades. Rõhutati, et kampaaniale iseloomulik kõrgil toonil moraalilugemine teeb evangeeliumikuulutamisele pigem karuteene. Probleem pole ju selles, et Poola noored ei teaks, mida katoliku kirik abielu kohta õpetab, vaid nad lihtsalt enam ei hooli sellest. Kui kirik tahab oma autoriteeti poolakate seas tugevdada, tuleks tal kriitikute arvates oma arusaamu propageerida teistsugusel viisil.
Eestis näib valitsevat üsna soodne suhtumine vabaabieludesse ning vaevalt leiduks kedagi, kes seda moraliseeriva reklaamikampaania abil muuta loodaks. Sama mõeldamatu oleks aga ilmselt ka Poolas läbi viia säärast kampaaniat nagu «Kumm on seks», mis Eestis paari aasta eest sellega tähelepanu äratas, et näis propageerivat koguni juhusuhteid.
Rain Soosaar

Kiidetud olgu Jumal, meie Issanda Jeesuse Kristuse Isa, kes oma suurest halastusest on meid uuesti sünnitanud elavaks lootuseks Jeesuse Kristuse ülestõusmise läbi surnuist. (1Pt 1:3)