Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Kambja kirikus avatakse Julius Kuperjanovi mälestusplaat

06.10.2004 | | Rubriik: Esileht

1. oktoobril möödus tuntud vabadusvõitleja ja väejuhi Julius Kuperjanovi sünnist 110 aastat. Tähtpäeva puhul avatakse reedel, 8. oktoobril algusega kell 11 Kambja kirikus mälestustahvel.
Kogu päeva kestvate pidustuste raames toimub teatejooks marsruudil Kambja – Vana-Kuuste, samuti jalgpallivõistlus, kus osapoolteks on Kuperjanovi üksik-jalaväepataljoni ja Kuuste kooli noored. Aktusel Vana-Kuuste koolimajas heidetakse pilk vabadusvõitleja kujunemisloole ja elutööle.
Samal päeval kell 17.30 asetatakse pärg ja lilled Julius Kuperjanovi hauale Tartu Raadi kalmistul.
Sündinud Venemaal Pihkva oblasti Ljohhovo külas Eestist väljarännanute järeltulijana, asus kogu pere noore Kuperjanovi 10aastaseks saades elama Tartumaale Vana-Kuuste valda Lalli tallu. Lõpetanud Sipe ministeeriumikooli, asus noormees õppima Tartu Õpetajate Seminari ning omandas juba õpingute käigus õpetajate lugupidamise tänu oma suurepärastele teadmistele ning kaasõpilaste vaimustuse tänu eestimeelsetele ideedele ja organiseerimisvõimele.
Olles Kambjas pedagoogina ametis, osales Kuperjanov 1915. aastal Vene armeesse mobiliseerituna Esimese maailmasõja lahingutes, pälvides tähelepanu ja teenetemärke tänu oma suhtlusmaneerile, otsustus- ja organiseerimisvõimele.
Julius Kuperjanov pani aluse Tartumaa Kaitseliidule ning töötas Vabadussõja aegu välja üle-eestilise mobilisatsiooni kava. Keerulistes poliitilistes ja sõjalistes oludes suutis Kuperjanov moodustada partisanide pataljoni. Osaledes Paju lahingus, sai ta rängalt haavata ning suri 2. veebruaril 1919. aastal.
Mari Paenurm

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)