Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kallis Mari tuleb Suure-Jaani

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Festivali keskmes on alati olnud ka Suure-Jaani kirik.
Leili Kuusk

17.–23. juunini peetakse XXIII Suure-Jaani muusikafestivali.

Et kõik Marid ja neid ih­ka­vad noorsandid antud muusika­sündmusele koguneksid, oleks palju tahta. Kuid et Tšaikovski just ühte meie teatavat (uut) rahvaviisijuppi Haapsalus kohanuna pea veerand sa­jandit kuni oma traagilisima oopuse, VI sümfoonia (1893) loomiseni endas kandis, see on siiski armas legend.
Ekst­ra meelespidamist vää­­ri­­­vaks tundub antud ka­heksanoodiline õhkav in­­­tonat­­sioon lihtsalt liiga in­ter­nat­sionaalne olema. Ja punkt. Suurepärane on hoopis tõik, et nimetatud muusikaliteratuuri tähtteost nüüd ka ühes Eesti väikeses asumis kuuleb – seda ERSO-lt kõrgelt kviteeritud di­­­ri­gendi juhatusel.
Nagu ikka toimetatakse tüüpilisel moel kõige mit­me­kesisemaid asju ligi 30 korral, püüame seekord neid valikute hõlbustamiseks mõneti ka lahterdada. Unustamata see­juures, et eelkõige mõtleb vald küll oma inimestele, rõõm on aga igast külalisest. Eriti n-ö suurüritustel, sestap teavitame siin nii aegadest kui üldjoontes ka sisust.

Suure(ma)d kohtumised
19.06 kell 12–15 lauluväljakul «Muusikalipäev lastele» Suure-Jaani muusikastuudiolt.
Kl 20 kooli aulas laulu- ja heliloomingu konkursi «Uus laul» (Doris Kareva luulele) parimate autasustamine ning kava «Ülim vaikus». Esinevad rahvusmeeskoor, ansambel Arsis, Kadri Voorand (vokaal) ja Peeter Vähi (süntesaator, Tiibeti instrumendid), dirigeerib Mikk Üleoja.
20.06 kl 19.30 Vanaõue puhketalus õhtu Vivaldi ja Mozar­tiga (G-duur viiuli­kont­sert), solistid Olev Ainomäe (oboe), Mari-Liis Uibo (viiul) ja Aare Tammesalu (tšello).
Kl 22 õigeusu kirikus esmakordselt M. Glinka nim koorikapelli poistekoor Peter­burist (Tšaikovski, Sibelius, ve­ne rahvalaulud). Koor tegutseb ülemöödunud sajandist peale.
21.06 kl 11 Johannese ki­ri­kus jumalateenistus muu­si­kaga.
Kl 21 Olustvere lossis EMTA ooperistuudio lavastus «Ooperiõhtu Olustveres» (Händel, Mozart, Donizetti, Rossini, Puccini jt), lavastaja Taisto Noor.
22.06 kl 19 kooli saalis ERSO, kavas A. Kapi I ja Tšaikovski VI sümfoonia (175 a helilooja sünnist). Dirigent Darrell Ang, singapurlane Pa­rii­sist, keda kuulasime vai­mustusega neli aastat tagasi sealsamas Suure-Jaaniski. Kapi sümfooniast f-moll niipalju, et see on Lemba esimese järel üldse Eesti teine antud žanris töö, kirjutatud Beethoveni IX sümfoonia sajanda aastapäeva tähistamiseks (ja seda tsi­tee­rides, aasta oli 1924). Mängiti enne sõda sageli, viimati Olaf Rootsi juhatusel 21. aprillil 1944 – seega üle 70 aasta tagasi (sic!).
23.06 kl 03 Hüpassaare ra­­bas kuulus «Päikesetõusukont­sert» nn soo-orkestrilt. So­lee­rivad akordionist Harri Zibo, alt­sak­sofonist Virgo Veldi ning Toomas Vana, kellest pärast Sibeliuse akadeemiat on saa­nud nüüd ka trombonist. Te­ma osavõtul austatakse Ar­vo Pärti «Fratrese» vastava seade esitusega. Üldse aga troo­nibki uuem muusika, na­gu Grigorjeva «Palve», sui­sa esiettekandeline pala Evelin Sepparilt jm. Dirigeerib Too­mas Vavilov, juhib Anu Lamp. Koidikul lisandub ootus­­päraselt «projektiväline metsaorkester».
Kl 13 Johannese kirikus jaanipäeva jazz (Jaak Sooäär, Tuuli Kann),
kl 17 laululaval ansambel Jää-äär ja
kl 21 saadab tulesüütamist ansambel Riff.

Kammermuusika
17.06 kl 14 heliloojate Kappide majamuuseumis avakontsert, esinevad mulluse konkursi laureaadid ning Ka Bo Chan, trompetist Laur Keller ja Liis Viira harfil, akompaneerib noor pianistide konkursi lau­re­aat (II preemia), Ivari Ilja kooliga Juhan Randvere. Esitatakse Mart Saart.
Kl 18 Hüpassaarel V Saare-nim vokalistide konkursi avamine, loosimine, kontsert ja rabamatk. Üles astub ka bariton Ott Indermitte Randvere klaverisaatel, kavas ikka loomulikult Saar.
Kl 21 Lubjassaare Köleri muuseumis «Mõtisklusi Kö­le­rist». Kavas Tšaikovski «Mä­les­tusi Firenzest» ja A. Kapi keelpillikvartett (mõlemad mehed on elanud nii Firenzes kui ka õppinud Peterburis). Esinevad eesti-soome kvartett Finestre, Toomas Nestor (vioola) ja Aare Tammesalu, juttu veeretab Linnar Priimägi.
18.06 algusega kl 11 viiakse kooli aulas läbi vokalistide võistluse I voor ja
kl 16 samas III Villem Kapi nim loomingukonkurss «Uus laul». Olgu tähendatud, et žüriisse kuulub nimeka soomlase Jaakko Kortekangase jt kõrval valla poolt Riina Mankin.
Kl 21 Kondase maja saalis kava «18+», milles number ei tähenda muud, kui vanusepiirangut – teemaks ju «Laulud eesti abielulüürikast» (ka rahvaluule). Passi «küsib näha» RAT Estonia bariton Rene Soom, teda «assisteerib» Martti Raide klaveril.
Aga Kondase maja? Paul Kondasest (1900–1985) ku­junes, jah, meie tuntumaid kunstnikke-naiviste, ent koha­likele jättis ta möödunud aastasaja keskpaiku tehtud koo­lijuhatajatööga hinge roos­tevaba jälje. Lauluväljaku ja tema rajatud pargiga moo­dustavad need koos paisjärvel peegelduva kirikuga ühe Suu­re-Jaanile reaalse ja tä­hendusterohke telje, kus maa ja taevas puutuvad kokku.
Andestatagu pateetika, kuid tegu pole pelgalt tühipalja maja, puude, nii lusti kui tõsidust kandnud platsi, ajuti sagivate partidega veesilma ega kalmistuäärse kirikuga. Hoomatagu seda siis koos suurejaanilastega, aga tõdegem samas paralleele festivalidel toimetatavaga nii nende vaimulik-vaimsetes kui ka ilmalikes avaldusis.
19.06 kl 14 algab vokalistide konkursi II voor.
20.06 kl 17 Energia talus Vihi külas nimeväärne kava «Energiat muusikast», sisuks Bachi kantaat «Traditore Amore» BWV 202 ning Händel ja Telemann. Musitseerivad Mati Palm, Olev Ainomäe, Aare Tammesalu ja Ene Nael (klavessiin).
22.06 kl 16 Olustvere leivakojas «Mitte ainult leivast» (soovi korral siiski ka koos hõrkude küpsetistega). Tekstid Anu Lambilt, helid Aare Tammesalult, Kristi Mühlingilt (tema kannel jätab kaugele maha harfi – lisaks pehmusele just ülemiste registrite säraga) ja Toomas Vavilovilt (seekord taas klarnetiga).

Varia
17.06 kl 12 avatakse tulevases Andekojas (Köleri tn 2) Jaanus Siimu fotonäitus, näeme eelmise aasta kajastusi ja nagu varasematelgi aegadel vaa­tavad seintelt vastu tundliku silmaga tehtud pildid. Koh­vikus Arturi Juures saab aga silmitseda Alo Põldmäe sihitud loodusvaateid.
19.06 kl 11 algavad Kondase majas lahtised meistrikursused lauljatele, juhendavad maest­ro Kortekangas ja Helen Le­pa­laan.
20.06 kl 13 täidab lõuna­tunni kohvikus oma muljetega retkedest Tiibetist Andideni he­lide- ja reisimees Peeter Vähi.
21.06. Ära kodus ega baaris söö, vaid astu tänavale ja tõmba ninaga õhku: kustpoolt kohvi- ja saialõhna tabad, sin­napoole end sätigi, sest käes on kodukohvikute aeg!
Kl 12.30 mälestushetk kalmistul. Lilled, sõnad, laul.
Kl 13 kohvik Arturi Juures. Nüüd on kohal Uno Viigand, kes pole keegi muu kui rist­sõnameister Onu Uno. Hea või­malus tühjaksjäänud ruutude eest kätte maksta!
22.06 kl 13 kohvik Artu­ri Juures. Viimase kol­mest lõunatunnist peab ehte­kunst­nik Jaan Pärn. Ärgu härrad arvaku, et neid läbi ei nähta – võtkem süda rindu ja maha valehäbi! Ilu teeb ilusagi ilusamaks.
23.06 kl 00.01 Mart Saare «kodusaarel» Ööülikool, mille teema jäetakse üllatuseks. Nii palju lubati katet kergitada, et tegu tuleb filmidega.
Senise seitsmeteistkümne aasta jooksul on Suure-Jaanis kuuldud-nähtud paljutki, ka vaid servapidi muusikasse puu­tuvat, ja see lisab värvi. Sa­mas ei saa mõnekümnesse üritusse puhtfüüsiliselt ju kõike mahutada (balletti, elekt­roonilist muusikat, tarka sõna jm). Sestap otsitakse ja jaotatakse vaheldust aas­­­ta­te lõikes, eks niiviisi saa­vu­tataksegi summa summa­rum kordumatuse kordumine.
Ja väärib see vähemalt kol­me parameetri esiletõstmist. Esi­teks: Eesti Kontsert ja pro­­fes­sor Andres Uibo on jul­gete ideede erakordsed ge­ne­reerijad ning teostajad, esinejate tuumiku loonud te­gelased. Teiseks: vald on loovust ärgitav ja hoolib oma inimestest, ning siit johtuvalt kolmandaks: publik hoolib silmanähtavalt muusikast, üldse kultuurist. Hinge haritus on tähtsaim, mida vajame praegu, õieti – vajame alati.
Ivalo Randalu