Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Kallimaks kui kullakoormad

31.08.2016 | | Rubriik: Esileht

Kooliminejad õnnistuse ootel Tartu Maarja kiriku altari ees. Indrek Pekko

Homme on tarkusepäev ja paljud asuvad kooliteele, kes õpilase, kes õpetaja rollis. Pühapäevasel jumalateenistusel õnnistati paljudes kirikutes kooliminejaid.

Sellest ajast, kui neli sajandit tagasi Eestimaal kooliharidust hakati jagama, on maailm palju muutunud. Vähestes paikades on säilinud side kooli ja kiriku vahel. Eesti kooliajaloo juhtfiguuri Bengt Gott­fried Forseliuse isa Johann Forselius oli Harju-Madise ja Risti koguduse õpetaja.
Risti pastoraadi rehetoas alustaski Bengt Gottfried tööd koolmeistrina ja Padise kool võib oma vanuseks pidada üle kolmesaja kolmekümne aasta. Vanus vanuseks, aga Harju-Madise koguduse õpetaja Joel Siim ütleb, et kooliminejaid kirikusse ei satu ja kooli on teda kutsutud advendiajal. Küll on üks kooliõpetaja koguduse liige.
Mõni aasta nooremad on Nõo ja Kambja kool. Nõo koguduse õpetaja Mart Jaanson ütleb, et neil pole traditsiooni alustada kirikus kooliaastat, küll õnnistab ta koguduses kooliteed alustavaid lapsi, lastevanemaid ja vanavanemaid, kel selleks soovi. Kui Jumal lubab, võiks ehk tulevikus kooli avaaktuse juurde kuuluda kiriklik osa, nagu see on kevadel, kui ühiselt tähistatakse lipupäeva.
Kambja koguduse õpetaja Andrus Mõttus sõnab, et kogudus palvetab kogu aeg laste eest, ent ta pole tulnud mõttele koolilapsi enne kooli algust eraldi õnnistada. Valla koolide jõulukontsert on küll kirikus, kuid sellega koguduse ja Ignatsi Jaagu nimelise kooli side praegu piirdub.
Tema kui Tartu kutsehariduskeskuse direktor on oma kõnedesse põiminud sõnumi Jumalast ja saanud hüüdnimeks püha isa. Andrus ütleb, et kui ta kevaditi kahe päevaga kirjutab umbes 2000 allkirja, siis teeb ta igale tunnistusele hoolimise märgiks risti.
Tänavune sügis on tema jaoks siiski pisut erilisem, sest 1. klassi Tartu katoliku kooli läheb Andruse poeg. Kooli valik oli lihtne ja alternatiivi polnud – tegu on kristliku ja tugeva kooliga. Pealegi on perel kogemus omast käest, sest vanem tütar on selle kooli lõpetanud, noorem tütar aga õpib seal.
Tarkuselinnas Tartus kutsus peaaegu 800 aasta vanune Maarja kogudus kõiki, keda puudutab uus õppeaasta, pühapäeval perejumalateenistusele. Õpetaja Joona Matias Toivaneni õnnistuse said kooli minevad lapsed ja üliõpilased, õpetajad ja ka need, kes mingit kursust alustavad.
Alanud sügishooaeg toob kogudustesse taas pühapäeva- ja leerikooli. Tartu Maarja koguduses algab leerikool sel pühapäeval jumalateenistusega ja jätkub seejärel esimese tunniga jumalateenistuse ja liturgia teemal. Järgmine tund on juba teisipäeval, 6. septembril algusega kl 18.
Soovime kõigile head alanud kooliaastat!
Rita Puidet

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)