Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Kakskümmend aastat Jumala põldu kündmas

19.01.2011 | | Rubriik: Esileht

Head sõbrad ja ametivennad Ove Sander ja Gustav Kutsar 20 aastat hiljem taas ühiselt altari ees.  Tiiu Pikkur
Pühapäeval, 16. jaanuaril tähistasid kaks tublit vaimulikku Nõmme Rahu kirikus oma ordinatsiooniaastapäeva.  

Sel päeval 20 aastat tagasi ordineeris peapiiskop Kuno Pajula Tallinna toomkirikus õpetajaks Ove Sanderi ja Gustav Kutsari. Peapiiskoppi assisteerisid praostid Harald Tammur ja Elmar Reinsoo ning õpetajad Tõnis Nõmmik ja Gustav Piir.
Ordinatsiooniaastapäeva jumalateenistusel Nõmmel teenisid emeriitpeapiiskop Kuno Pajula, Gustav Kutsar (jutlus), Ove Sander (pihikõne) ja diakon Martin Lall. Organist oli Maris Lend. Tähtpäevalisi õnnitles peapiiskop Andres Põder abikaasaga.
Ellu on tulnud küpsus
Gustav Kutsari sõnul annab kakskümmend aastat vaimulikuteed tunde, et on tulnud küpsus. Tagasi vaadates tõdeb ta, et kui noorena oli üks kindel vaade ja maailmatunnetus, siis aastatega on saanud maailma uurida mitmelt poolt. «Nüüd hindan pigem elukogemust, rasketel aegadel oma põhitõdedele kindlaks jäämist.
Olen õppinud hindama pisidetaile, kõike seda, mis perekonnas toimub; ühiskonna toimimist kõigi tema puuduste ja vigadega. Ka vaimulikku mitmekesisust. Kaplanitöö tõttu teenin koos erinevate konfessioonide esindajatega. Töö on mind kokku viinud ka islamiusulistega, olen näinud nende elu vaevusi ja rõõme, olen näinud maailma paljusust.»
Varsti kümmekond aastat Eesti kaitseväe ohvitserina teeninud Gustav Kutsar leiab, et on hakanud väärtustama asju, millele noorena tähelepanu ei pööranud: «Üks on tervis, mis noorena on nagu Jumala and, kogu aeg tasuta käes. Kuid ühel hetkel on vaja sellele tähelepanu pöörata. Siis hakkad ka vanematest inimestest aru saama. Kui oled kohanud inimesi, kellel on terviseprobleemid, on sõpru-tuttavaid, kelle eest tuleb paluda vähihaiguse pärast, või on mitmed töökaaslased kõrvalt kadunud, siis hakkad elule teise pilguga vaatama.»
Tänulik usalduse eest
Ove Sanderit paelus lapsena vaimulike tarkus ja ta soovis ise ka kunagi nii targaks saada. Suureks eeskujuks oli talle perekonnatuttav praost Harald Tammur.
«Kui meenutada aega, mil tulin õppima usuteaduse instituuti ehk konsistooriumi, nagu seda tol ajal kutsuti, siis ei saa ma kunagi unustada sealsete õppejõudude armastust ja headust. Suurepärased õppejõud Evald Saag, Elmar Salumaa, Herbert Kuurme, kes rääkis juba esimesel loengul meist kui armsatest kaasvõtlejatest. See armastus ja headus jättis mind kiriku juurde.»  
Olles assessorina üldkirikliku tööga ja pastoraalseminaris vaimulike õpetamisega seotud, on ta kogu aeg ka koguduseõpetaja olnud. «Kogudusetöö on viimane, millest ma loobun. Olen tänulik usalduse eest, mis kirik on mulle andnud. Ma armastan seda tööd,» kinnitab Ove Sander ja annab küsijale kaasa lihtsa õnnevalemi: «Õnn on see, kui on rahu, rõõm ja lootus südames, kui kõige kallimad inimesed on terved, kui see, milleks Issand meid kutsunud on, hästi läheb.»
Tiiu Pikkur

OVE SANDER
Sündinud 4.5.1970 Tartus
Lõpetanud EELK UI 1994, Minneapolise teoloogiaseminari magister 1999, Tallinna ülikooli filosoofiadoktor 2005
Ordineeritud õpetajaks 16.1.1991
1990–1998 Vastseliina, 1999. aastast Nõmme Rahu koguduse õpetaja
1998. aastast EELK UI pastoraalseminari juhataja
2005. aastast EELK Konsistooriumi assessor 
Abikaasa Liina, kolm last

GUSTAV KUTSAR
Sündinud 31.1.1965 Viljandis
Lõpetanud EELK UI 1999, Tartu ülikooli magister 2007
Ordineeritud õpetajaks 16.1.1991
1989–2001 koguduseõpetaja Saaremaal, 2000–2001 Tartu Maarja koguduses
2002. aastast kaitseväekap­lan; kaitseväe peastaabi vanemkaplan, kapten
Abikaasa Vilja, neli last ja kolm lapselast    

Õnnis on rahvas, kelle Jumal on issand, rahvas, kelle tema on valinud enesele pärisosaks! (Ps 33:12)