Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Kaks kuud kulus Soome jõudmiseks

27.01.2016 | | Rubriik: Ühiskond

Kohtusin Ali Z-ga Espoo toomkoguduse laagrikeskuses Hilas, kus ta elas ja kohanes koos kümmekonna alaealise põgenikuga.

Turvalisuse huvides ei tohtinud neid poisse, valdavalt 14–17aastasi, pildistada ega nimetada täisnimega.
15aastane Ali oli selleks ajaks olnud Soomes 20 päeva. Afgaani päritolu poiss alustas oma põgenikuteekonda 1. novembril Iraanist Türki üle mägede. Liiguti 10–15-liikmelistes gruppides ja Ali ütleb, et mägedes oli lume ja külma tõttu teekonna raskeim osa. Türgis edasiliikumiseks kulus 10 päeva, siis sõideti paadiga Samose saarele, mis kuulub Kreekale.
Egeuse mere idaosas asuvat saart eraldab Türgi maismaapiirist 1,6 km laiune Mykáli väin. Edasi kulges teekond juba põgenikerada mööda: Makedoonia, Serbia, Horvaatia, Sloveenia, Austria, Saksamaa, Taani, Rootsi ja Soome. Ali oli teel olnud umbes kaks kuud.
Ta ütleb, et teekonda alustades oli tal kaasas ka veidi raha. Aga piiripunktides anti süüa ja riideid.
Ali perekond – ema, isa ja vanem vend – jäi Iraani. Ta on nendega ka ühenduses olnud. Oma noorest elus oli ta elanud koos perega viis aastat Afganistanis ja põgenenud koos perega kümme aastat tagasi Iraani. Seal oli ta käinud koolis kaheksa aastat. Inglise keelt oli ta õppinud kaks aastat ja rääkis seda hästi. Kodumaalt lahkumise põhjusena nimetas ta soovi õppida, täpsemalt õppida matemaatikat. Ali ütles, et afgaanidel on Iraanis raske saada haridust ja head tööd.
Üks põgus vestlus jättis õhku küsimusi, millele ka küsides poleks objektiivset vastust saanud. Hiljem arutasime omavahel, kas me saadaksime oma 14–15aastase lapse tundmatusse. Kui saadaksime, siis mis meid selleks sunniks. Kuidas levitatakse infot selle kohta, et nüüd alustame teekonda Euroopasse ja kui palju selle eest ning kellele tuleb maksta? Kas me saime teada tegeliku põgenemispõhjuse?
Ali ise oli avatud olekuga ja valmis igati suhtlema. Ehk on tema soov matemaatikat õppida siiras ja kes teab, ehk saab Soome riik tulevikus ühe haritud ja lojaalse kodaniku, kes 15aastasena lahkus oma kodust Lähis-Idas, et jõuda Euroopasse.
Sirje Semm

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)