Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Kaks kaunist kunstiajaloo raamatut

22.03.2019 | | Rubriik: Kultuurielu

Muinsuskaitseamet esitles Niguliste kirikus Anu Männi uudisteost „Keskaegsed altarid ja retaablid“, mis ilmus sarjas „Eesti kirikute sisustus“.

esikaas_keskaegsed_altarid_ja_retaablidKeskaegsed kirikud on meie arhitektuuripärlid, ometi on kiriku tähtsaim osa – altar – jäänud seni täiesti tähelepanuta.
Raamatus käsitletakse Eesti keskaegseid altareid ja neid kaunistanud retaableid kunsti- ja sotsiaalajaloo vaatevinklist. Uuritakse, kuidas kasvas sajandite jooksul kõrvalaltarite hulk, kes ja kuhu neid altareid rajas ning kuidas neid kaunistati. Analüüsitakse altariretaablite – nikerdatud ja maalitud ehisseinte – pildikeelt.
Otsitakse vastuseid küsimustele, milliseid sõnumeid kandsid pühakute legendid, kuidas vastandati häid ja halbu tegelasi, milliseid emotsioone pildid esile kutsusid, kuidas mõjutas välismaalt tellitud teos siinset kunstiloomingut ja mis sai keskaegsetest altaritest pärast reformatsiooni.
Raamat on rohkesti illustreeritud. Raamatu autor Anu Mänd on Tallinna ülikooli vanemteadur ning ajaloo, arheoloogia ja kunstiajaloo keskuse juhataja. Toimetaja on Eesti kunstiakadeemia dotsent Anneli Randla ja kujundaja Sirje Ratso.

esikaas_muinsus_2014-2018_finalPühakodade hoidmine
Nigulistes esitleti ka muinsuskaitseameti teist värsket trükist „Pühakodade säilitamine ja areng 2014–2018“, kus tutvustatakse pühakodade programmi toel tehtud töid aastatel 2014–2018 ehk teisel tegutsemisperioodil.
Rikkalikult illustreeritud raamatus esitletakse ühest küljest suuremaid, keerulisemaid ja huvitavamaid projekte, teisest küljest aga kajastatakse programmist toetatud tööde mitmekesist iseloomu. Raamatus on ülevaateid mahukatest katusetöödest, mis moodustasid programmi põhiosa, kajastatud on ka müüritöid ja vitraažakende korrastamist. Esindatud on kirikusisustuse ennistamine altarimaalidest karikateni.
Programmi saavutuste esitlemise kõrval juhitakse raamatus tähelepanu järjepideva pärandihoiu vajalikkusele, sest kultuuriväärtusi pole võimalik säilitada ainult ühekordsete toetuste abil. Toimetas Anneli Randla ja kujundas Andres Tali.
Tiiu Pikkur

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)