Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kaitseväe suurõppusel osalevad ka kaplanid

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Sel aastal osaleb 15.–26. maini toimuvatel õppustel Kevadtorm rekordarv kaplaneid. Kaitseliidu peakaplani kapten Peeter Paenurme selgitusel on vaimulike fookuses militaarõppustel ikka inimene. 

Meie kaitsejõudude olulisemast õppusest võtavad osa kaitseväelased, reservis olijad, aga ka Kaitseliidu liikmed. Millises mahus osalevad Kaitseliidu kaplanid?

Peeter Paenurm: Kaitseliit osaleb Kevadtormil maakaitse ülesannetes. Tänavu oli õppusele otseselt kaasatud Põhja maakaitseringkond, sh ka ringkonna kaplan. Paljud Kaitseliidu vabatahtlikud kaplanid on ühtlasi Kaitseväes pataljoni reservkaplanid ja osalesid Kevadtormil oma üksuste juures. Neil õppuste nädalatel on olnud pikemalt-lühemalt oma ülesandeid täitmas üle 12 kaplani.

Milline on kaplanite roll Kevadtormil, milliseid pädevusi treenitakse?

Kaitseliidu kaplan täidab õppusel samu ülesandeid, mida Kaitseväe pataljoni kaplan. Eks põhifookuses on loomulikult elavad, olgu staabis kui n-ö põllul. Oluliseks teemaks on langenud. Nende eest hoolitsemine ei ole ainult kaplani töö, aga meie asi on seista selle eest, et sellele ebamugavale teemale tuleb õppustel rohkem tähelepanu pöörata. Tänavu proovisid Kaitseväe kaplanid harjutada erinevaid protseduure seoses langenutega. Käisin ise koos ringkonna kaplaniga neid tegemisi jälgimas. Pühapäeval osalesime Aegviidus Kaitseliidu haavatute evakuatsiooniharjutusel, kus muu hulgas treeniti haavatute rongile ja vagunist välja tõstmist. Sain ka haavatut mängida.

Kui suureks väljakutseks on koguduste vaimulikest kaplanitele Kevadtormist osavõtmise ajal oma koguduse teenimine? 

Kevadtormil osalejatele saadetakse ametlikud kutsed mitu kuud varem ja vaimulikud saavad oma töö ja asendamised varakult kokku leppida. Tsentraalset asendamist pole korraldatud ei kirikus ega ka muudes ametites. Keerulisem on lisaõppekogunemistega ehk ootamatute õppustega. Kui kaplanile tuleb teade reedel, et on vaja tulla kohe mitmepäevasele õppusele, siis võib juba olla raskem leida pühapäevaks asendajat. Aga minu teada pole õppuste pärast küll ühtegi jumalateenistust pidamata jäänud. Õppusel osalemise eest makstakse ka kompensatsiooni. Selles mõttes ei pea vaimulik asendajat päris oma kulul otsima. Paljud firmad ja asutused jätkavad oma töötajatele ka õppusel osaletud päevade eest palga maksmist, et inimene ei saaks õppuse tõttu majanduslikult kahju. Kui kogudus aitab korraldada oma vaimuliku õppusel osalemise ajal jumalateenistuste ja talituste pidamist, siis on see väga konkreetne kirikupoolne toetus Eesti kaitsevõime tugevdamisele.

Palun sõnasta Kaitseliidu kaplanite roll meie riiklikus julgeolekus. Miks on vaja kaplaneid? 

Minu meelset on oluline see aspekt, et Kaitseliit annab vaimulikele võimaluse riigikaitses osaleda võrdväärsena ja koos teiste meie inimestega. Kui minu käest küsitakse, kes see Kaitseliidu kaplan niisugune on, siis olengi vastanud nii: Kaitseliidu kaplan on vaimulik ja Kaitseliidu liige, kes vabatahtlikuna panustab riigikaitsesse oma annete ja pädevusega – oma relvadega. Nendeks on sõna ja sakrament, laiemalt kõik vaimulik ja hingehoidlik teenimine. Nii sõjas, kriisis kui ka rahuajal on palju teemasid, kus saavad ja peavad toetama vaimulikud. Kaitseliidu kaplanid ei treeni ainult sõjaolukorra jaoks, vaid aitavad kaasvõitlejate moraali, ühiste väärtuste ja traditsioonide hoidmise kaudu tugevdada üldist kaitsetahet, nö tagada jätkusuutlikkust. 

Liina Raudvassar