Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Kai-Tõe Ellermaa: oluline on hea meeskond

10.06.2020 | | Rubriik: Ühiskond
Tütarlastekoor Elise rongkäigus Montenegro muusikafestivalil „Singing and Dancing in Bar 2019“. 2 x Erakogu.

Tütarlastekooril Elise on sel kevadel 30. sünnipäev ja koori dirigendil Kai-Tõe Ellermaal sai märtsis vanust kaks korda nii palju. 

Tartus Elleri-nim muusikakooli ja Tallinnas konservatooriumi lõpetanud Kai-Tõe Ellermaa on aastakümneid elanud Pärnus. Suvituspealinna sattus ta seetõttu, et abikaasa oli oma kodulinna töökoha saanud. Olles küll väikeste lastega kodus, vaatas võimaluste üle tööd saada ka Kai-Tõe. 

Eliisabeti koguduse dirigent Helvi Treiblut oli kutsunud kokku noortekoori. „Kohaletulijate seas oli palju lapsi, kes vanuse poolest ei sobinud noortekoori. Treiblut pakkus siis mulle, et kas ma ei tahaks neist lastekoori kokku panna ja seda juhatama hakata,“ meenutab Kai-Tõe. Nii sündis koguduse juures lastekoor, sest alguses laulis kooris ka poisse.

Mõne aasta pärast jäid laulma ainult tüdrukud ja koor sai nimeks Elise. Esimestest lauljatest on saanud tublid pereemad, uutest lauljatest ei ole siiani puudust olnud. 30 aasta jooksul on kooris laulnud 300 noore ringis, pakub dirigent. Ka sel aastal lisandub lauljate ridadesse taas uusi noori.

Lihtsalt meeldib

Tüdrukute tähtsaimaks ülesandeks on õppimine, Kai-Tõe aga töötab Pärnumaa kutsehariduskeskuses. Nii kooris laulmine kui koori juhendamine nõuab suurt pühendumist. Seepärast küsin, mis innustab dirigenti pingutama.

Kai-Tõe sõnab, et koor osaleb kontsertprojektides, ühisprojektides teiste kollektiividega, koorifestivalidel ja -konkurssidel, salvestab muusikat ja annab välja CDsid, esineb suurematel tähtpäevadel, võtab osa vaimulikest laulupidudest, käib kontserdireisidel Eestis ja muidugi tähistab koor juubeleid. Igal aastal tehakse vähemalt üks pikem välisreis.

Ta ütleb, et noortega on väga hea töötada, sest noored on hästi arenguvõimelised ja võtavad õpetatut kiiresti külge. Ja lisab: „Mulle lihtsalt meeldib see töö ja ilmselt sobib laulmine, just see koor ja see dirigent ka tüdrukutele.“

Alati nooruslik, Pärnumaa kutsehariduskeskuse huvijuhi ja muusikaõpetajana tegutsev Ellermaa sõnab, et noortega tegelemine aitab tedagi noorena hoida. Lisaks muidugi muusika! „See on valdkond, mis pakub rohkelt rõõmu ja annab seeläbi palju endale tagasi. Rahuldust pakkuv eneseteostus,“ ütleb Kai-Tõe. Samas ei eita ta, et oma osa on geenidel.

Asi on pühendumises

Kai-Tõe on juhatanud ka kirikumuusika liidu lastekoori Väike Küünal, mis 2016 tegevuse lõpetas. Praegu juhatab ta Pärnumaa kutsehariduskeskuse töötajate käsikellaansamblit, on ema ja vanaema. Seepärast küsin näpunäidete järele, kuidas aega mitme tegevuse vahel jagada.

Nii peab dirigentki tunnistama, et ajaga on tihti kitsas käes ja koori korralduslik asjaajamine jääb nädalavahetusse. Silmas peab ta jäämäe veealust osa: reklaami, repertuaari leidmist, kontsertide ja ühisprojektide korraldamist, võimalike kontserdireiside ja koorifestivalide otsimist ning tööd nende ettevalmistamisel, sh toetustaotluste kirjutamist erinevatesse fondidesse, et vähendada lauljate reisikulu. Täiskasvanute kooris teeb seda kõike tavaliselt koori juhatus, lastekooris teeb Kai-Tõe seda ise.  

Aga kas ta oskab anda mõne hea näpunäite, kuidas aega planeerida? Kai-Tõe ütleb, et ega oskagi. „Arvan, et asi on pühendumises. Kui oled motiveeritud ja pühendunud, siis saad kõigega hakkama,“ on tema veendumus. Ta lisab: „Väga oluline on hea meeskond! Minu abilisteks on hääleseadja Helvi Treiblut ja kontsertmeister Anu Russak. Välisreiside korraldusega aitab kunagine Elise laulja ja koorivanem Brenda-Maria Törmälehto.“ 

Koori lemmikautor on kindlasti Piret Rips-Laul. Erinevates seadetes on peaaegu läbi koori 30aastase ajaloo lauldud tema laulu „Näita teed“. Eredaimat esinemist on aga raske välja tuua, sest eredaid etteasteid on olnud väga palju.

Koori viimane proov oli märtsi keskel, kui dirigendil oli sünnipäev. 14. märtsil sai Kai-Tõe Ellermaa 60. Koori sünnipäeva plaaniti tähistada 9. mail ja just siis oli mõte esitleda koori uut plaati „Helise, Elise 30“. Eriolukorras pead norgu ei lastud, toetati üksteist emotsionaalselt ja muidugi aitab igas olukorras muusika. Kai-Tõe sõnab optimistlikult: „Laulame edasi, kui lauljaid jätkub.“

Rita Puidet

Tütarlastekoor Elise

Tunnustatud

Veldhoveni rahvusvahelisel noortekooride konkursil Hollandis 2001. a oktoobris sai Elise A-kategooria I preemia. 

2008. a aprillis rahvusvahelisel koorikonkursil „Slovakia Cantat 2008“ Bratislavas pälvis Elise hõbemedali ja sai lastekooride kategoorias III koha.

2011. a juulis osales koor väga kõrge tasemega rahvusvahelisel koorikonkursil Walesis „Llangollen International Musical Eisteddfod“ kahes konkursikategoorias – folk ja lastekoorid -, saavutades head tulemused.

on juhatanud veel Pärnu kunstide maja lastekoori Pöial-Liisi ja neidude koori Nurmenukk ning Pärnu kammerkoori Ave Canto.

Esinetud

Soomes 1997, 2009, 2015, 2016; Saksamaal 1998; Rootsis 1999; Hollandis 2001; Taanis 2004; Itaalias 2006; Lätis 2007; Slovakkias 2008; Prantsusmaal 2009; Suurbritannias 2011; Venemaal 2013; Hispaanias 2014; Horvaatias 2016; Kanadas 2017; Montenegros 2019.

Pildigalerii:

Pärnu Eliisabeti koguduse liige Kai-Tõe Ellermaa on ellu kutsunud tütarlastekoori Elise ja juhatanud seda 30 aastat.

Mina olen Hea Karjane. Minu lambad kuulevad minu häält ja mina tunnen neid ja nad järgnevad mulle ning ma annan neile igavese elu. (Jh 10:11a,27–28a)