Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon minevikust »

Kahe rahva teener Hjalmar Pöhl

20.02.2008 | | Rubriik: Persoon minevikust

1964. aastal Stockholmis ilmunud Eesti Kirikus (nr 7/8) kirjutas Jakob Aunver: «Tundsime teda tervena ja tegurõõmsana, ja otse tegevusväljal Ahvenamaa pealinnas, Mariehamnis, saadab Jumal talle kutse: tule tagasi Taevaisa igavesse kodusse… Küll ei ole meie keskel enam Hjalmar Pöhli, aga tema vaimne isiksus ja töö kõnelevad sellest, et ta on «head võitlemist võidelnud» ja oma «usu säilitanud».»Raamatus «Vormsi kiriku-kroonika 1539–1944» on kirjas, et viimane Vormsi saare kirikuõpetaja enne II maailmasõda Hjalmar-Fritof Pöhl sündis 24. veebruaril 1908 (konsistooriumi poolt välja antud 2003. aasta kalendri järgi sündis Pöhl 1907. a). Tema isa Hans Pöhl oli eestirootslaste esimesi haritlasi ja rahvuslikke äratajaid. Ema Lydia, päritolult köstri tütar, oli sündinud Vormsil Fällarna külas.
Lõpetanud 1928 Tallinnas poeglaste reaalgümnaasiumi, asus Hjalmar õppima Tartu ülikoolis teoloogiat, hiljem käis tema jälgedes ka vend Ivar. Sooritanud 1932 teoloogiakandidaadi eksami, jätkas ta õpinguid Uppsala ülikoolis ja piiskop Nathan Söderblom pühitses Hjalmar Pöhli 5. juunil 1933 Skara toomkirikus õpetajaks.
Teenima asus Hjalmar Pöhl Eestis elavaid rootslasi, algul Tallinnas Rootsi-Soome Mihkli koguduses ja Meremisjonis, 1936 sai temast Eesti kiriku Rootsi praostkonna praosti kt. Nimetatud praostkonna alla kuulus ka Vormsi kogudus, mille eelmine õpetaja Karl Nilsson perekonnaga Rootsi lahkus. Nõukogude baaside tulekuga halvenes kirikuõpetajate olukord ja H. Pöhl läks Haapsalu Rootsi gümnaasiumi õpetajaks, Nõukogude okupatsiooni ajal oli ta sunnitud Saksamaale põgenema.
Olukorra muutudes 1942 naasis ta Vormsile, kus vahepeal oli õpetajana teeninud tema vend Ivar Pöhl. Saksa okupatsiooni ajal kasutas oma keelteoskust, teadmisi ja diplomaatilist osavust, et aidata Rootsi pääseda paljudel eestirootslastel. 1944. aasta suveks olid peaaegu kõik vormsilased oma kodudest lahkunud, Rootsi viidi ka koguduse väärtuslikumad esemed.
Rootsis sai Hjalmar Pöhlist üks Stockholmi eesti koguduse asutajaid, ta teenis E.E.L.K. Lõuna-Rootsi kogudusi ning eestlasi Taanis ja Pariisis. Ta oli eestirootslaste kultuuriühingu Svenska Odlingens Vänner aseesimees ja jätkas õpinguid, valmistudes kaitsma doktoridissertatsiooni. Hjalmar Pöhl suri ootamatult 12. juunil 1964 südamerabandusse.

Rita Puidet

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)