Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Käes Taaveti võti

09.10.2013 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Pühapäeval, 6. oktoobril tähistati suure rõõmuga titulaarpraost Eenok Haameri Mustvees koguduseõpetajaks olemise 50. aastapäeva, samuti koguduse laulukoori 50aastast tegutsemist Eha Haameri juhendamisel.

Kui hommik oli sombune, siis päeva edenedes tuli päike välja ja pärastlõunal Tartust Mustveesse sõites kulges tee juba kui kullaga palistatult.
Ühest voorest alla ja teisest üles sõites katsusin rehkendada, mitu korda on Eenok Haamer seda vahemaad läbinud. Summa summarum oli raske tulema, sest kes jõuaks kokku arvata neid päevi ja kordi, mil staažikas hingekarjane sel teel on rutanud Tartu Teoloogia Akadeemia asju ajama või Tartu soome kogudust teenima. Aga Jumal taevas peab need käigud kõik meeles ja hoiab oma arvepidamise veatult korras.

Ehitud kui mõrsja
Väike Mustvee linn suure Peipsi kaldal hakkab silma oma pühakodaderohkusega: õigeusu, kaks vanausuliste, baptisti … Luteri kirikut polnud sel pühapäeval siiski raske teiste tornidega hoonete hulgast leida, sest pühakoja juurde viiv tänav oli pikalt sõiduautodega ääristatud.
Kirikusse jõudes leian istekoha tagumises reas, sest avar jumalakoda on inimestest, kes Eha ja Eenok Haamerit õnnitlema tulnud, tulvil. Seltskond tagareas on ent auväärne: Tallinnast usuteaduse instituudi rektor Ove Sander abikaasa Liinaga, Tartust Peetri koguduse õpetaja Ants Tooming ja Ruhnu saarelt mandrile jõudnud emeriitpraost Harri Rein.

50 aastat ühes koguduses
Tänujumalateenistusele andis piduliku ilme kiriku helge interjöör, kus tooni andsid läbi koja valgetes toonides imekaunid lillekompositsioonid. Lilli olid kaasa võtnud ka kõik kirikulised, et neid tänusõnadega õpetajapaarile üle anda.
See ei ole EELKs just tavapärane, et vaimulik ühes koguduses pool sajandit ja kauem vastu peab. Et üldse tegevvaimulikuna nii kaua jaksab. Meelde tulevad legendaarsed õpetajad, nn vana kooli mehed Herbert Kuurme, kes Põltsamaa Niguliste kogudust aastatel 1939–1993 teenis, ja Valter Vaasa, kes Helme koguduseõpetajaks oli 1948–1998.
Pool sajandit ühes koguduses lubab kogukonnaga ühte kasvada ja sillutab tee kohalike südamesse. Kogudus mõistab: õpetaja on selleks tulnud, et jääda, et olla koos omadega nii paremal kui kurjemal ajal.
Eenok Haamer, kes 50 aastat tagasi 28aastase noore mehena Mustveesse tuli, on siin pere loonud, nelja lapse isaks ja palju rohkemate laste vanaisaks saanud. Lakkamatult on ta mõelnud, kuidas oma Jumalat ja oma rahvast teenida. Mitte üksnes mõelnud ja öelnud, vaid ka teos näidanud.
Tulles ise armastavast perest, on ka Eenok ja Eha Haameri kodusoojusest osa saanud oma leibkonnast rohkemad. Nende ring on avar, kes Haamerite kodust tuge ja juhatust on leidnud.
Mitmed nendest vaimuliku kutseni jõudnutest olid ka nüüd õp Haameri õnnitlusteenistusele tulnud ja jagasid oma õpetajaga armulauaosadust. Ametivennaga teenisid kaasa pojad Naatan ja Siimon Haamer, Tartu praost Joel Luhamets ja õpetajad Kristjan Luhamets, Andres Mäevere, Jaan Nuga, Raigo Ojamets, Aivo Prükk, Marek Roots, Mehis Pupart.

Ma armastan teid
Jutluse aluseks valis titulaar­praost Eenok Haamer kirjakoha Johannese ilmutuse raamatust (Jh 3:7–8), täpselt sama, mis 50 aastat tagasi selle pühakoja kantslisse tõustes. See on läkitus Filadelfia kogudusele, kus nimetatakse Püha, kelle käes on Taaveti võti.
«Tundsin ennast siis väga väetina. Minu ainus lootus oli, et see, kelle käes on Taaveti võti, mind juhib ja aitab,» meenutas õp Haamer, tunnistades kogudusele, et nii nagu poole sajandi eest, värisevad tema põlved ka täna: «Tunnen ennast jõuetuna. Olen sama rumal kui siis ja minu suurimaks toeks on usk, et Tema aitab.»
Õp Haamer tunnistas, et on alati tajunud oma põhiülesandena kuulutada Jee­sust Kristust, kes on surnud ja surnuist üles äratatud; samuti kuulutada suurt ja otsata armastust, mis on Jumal.
«Mu sõbrad, ma armastan teid. Armastan teid. Te olete mulle kallid. Ilma armastuseta ei oleks võimalik seda tööd teha,» ütles õp Eenok Haamer oma Jumalale ja oma kogudusele otsa vaadates.
Liina Raudvassar

Eenok Haamer
Sündinud 1935. a Tartus
Ordineeritud 1963. a
Mustvee koguduse õpetaja alates 1963. a
Abiõpetajana teenib Lohusuu, Maarja-Magdaleena ja Tartu soome kogudust
Eesti Evangeelse Vennastekoguduse peavanem
Tartu Teoloogia Akadeemia looja ja rektor
Usuteaduse instituudi praktilise usuteaduse õppetooli õppejõud
Abielus Eha Haameriga, lapsed Maarja, Naatan, Markus ja Siimon

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)