Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kabelist saab kogudusele talvekirik

08.02.2017 | | Rubriik: Kirikuelu

karuse kabel-okKaruse kogudus on aastaid mõlgutanud mõtet teha kirikuaias asuvast kabelist (fotol) endale talvekirik. Nüüd on mõte teoks saamas.

Karuse kirikuaia 18. sajandist pärit barokne, algupärasena säilinud kaheksanurkne kabel (fotol) on Eestis ainulaadne. Selle säilimise eest on hoolt kandnud ka muinsuskaitseamet, kes 2006–2007 lasi hoone katuse renoveerida. Viimased 7–8 aastat on kogudus mõelnud kabelist teha endale talvekiriku. Ka on 19. sajandil ehitisse tehtud väike küttekolle, tõenäoliselt on see olnud metallist ahi. Nii selgitab koguduse vaimulik diakon Meelis Malk.
Kuna Läänemaa ühel vanemal, Karuse kirikul puudub käärkamber, on kabelit kasutatud ka varem talvekirikuna, millest annab tunnistust seal seisnud pult ja riidenagi. Viimased paarkümmend aastat on hoone tühjana seisnud ja seda on kasutatud panipaigana. Tööriistade tarbeks ehitati möödunud aastal väike majake tualetiga.
Kui kümme aastat tagasi katusevahetuseks projekt tehti, puudutas see kabelit pisut laiemalt. Siiski tellis kogudus uue projekti, mis detsembris muinsuskaitseametis ka kooskõlastati. See hõlmab kabeli välisviimistluse, avatäidete ja siseviimistluse restaureerimist. Vaimuliku sõnul pakub erilist huvi põrandaalune krüpt. Esimeseks tööks saabki tõenäoliselt pehkinud põranda ülesvõtmine ja krüpti uurimine.
Kui palju remont maksma võiks minna, pole veel teada. Kunstiajaloolane ja restaureerimisfirma Rändmeister juht Juhan Kilumets, kes nädal tagasi käis Karuse kirikus uurimas Ackermanni tehtud kantslit, on lubanud teha hinna kalkulatsiooni.
Raha remondiks loodetakse saada ELi rahastusprogrammide kaudu ja suusõnaliselt on diakoni sõnul olemas kokkulepe, et kogudus saab riigieelarvest omaosaluse tasumiseks 5000 eurot. Kui ettevõtmine juba liikuma on läinud, küll ta siis ka õnnestub, on vaimulik lootusrikas.
Rita Puidet

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)