Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Ka tõsistest asjadest muhedalt, läbi naeru

07.06.2019 | | Rubriik: Persoon kaasajast

HanschmidtKevadest võib aastaid Järva praosti ametit kandnud Türi õpetaja Teet Hanschmidt senisest rahulikumalt kodukoguduse vaimulikule teenimisele keskenduda, sest sinod valis talle väärika mantlipärija.

EELK väärtustab Teet Hanschmidti panust – nelipühi tänujumalateenistusel võtab ligi 30 aastat oma kirikut teeninud vaimulik peapiiskopilt Tallinna piiskoplikus toomkirikus vastu EELK Teeneteristi II järgu ordeni. Vaimuliku töövilju on varemgi hinnatud: 2007. aastal sai ta EELK Teeneteristi III järgu ordeni ja 2010. aastal valiti ta aasta vaimulikuks. 2017. aastal andis peapiiskop Urmas Viil­ma talle üle koguduse poolt taotletud kuldristi. Tegemist on ajaloolise ristiga – mida Teet Hanschmidt ise kõrgelt hindab –, sest see kuulus kord õpetaja Julius Voolaiule (1900–1966), kes koguduse soovil sai kuldse ametiristi 1955. aastal.
Türi Püha Martini koguduse juhatuse esimees Urmas Kütt ei ole oma õpetajat kiites sõnadega kitsi: „Kõige lühemalt öeldes on ta lihtsalt super. Alati naeratav, alati hakkamasaav, alati toetav. Muidugi oleme kõik koguduses rõõmsad, et ta saab kiriku tunnustuse.“
Sellest, miks otsustas väga heade tulemustega lavakunstikateedri lõpetanud ja hea näitlejameisterlikkusega oma publiku poolt armastatud näitleja Teet Hanschmidt teatri kiriku vastu välja vahetada, on mees mitmel puhul ise põhjendanud. Näiteks Eesti Kirikule (vt 17.06.2015 „Teet Hanschmidt: mulle meeldib ikka naerda ja nalja teha“) tunnistab Hanschmidt, et „kas just Saulusest Pauluseks saamise lugu, aga murrangulise tähtsusega etapp oli see kahtlemata“.
Teet Hanschmidt ordineeriti vaimulikuks 1990. aastal ja sealtpeale on ta kiriku teenimises näinud oma elu kutset.
Liina Raudvassar

Seadus on ju antud Moosese kaudu, arm ja tõde aga tulnud Jeesuse Kristuse kaudu. (Jh 1:17)