Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Ka talvel võib osa saada lindude kõnest

18.02.2015 | | Rubriik: Kultuurielu

Jüri Keskpaik. Looduse palve. Tartu 2014

Linnuteadlane Jüri Keskpaik on kaante vahele saanud oma kogemusliku raamatu «Looduse palve».

Erakuna kesk metsa elav mees tunnistab raamatus läbi mitme erineval ajal kirjutatud loo, et ta ei tunne end üksikuna. «Mina olen Jumala peegeldus kui kaja, kuid ise ma peegeldan ja tekitan kaja, mille alusel hindan ennast kui Jumala kujutist. Selle kujutise läbi saan vaadata maailma ja peegeldada ennast.» (Lk 72)
Autori eluaustust väljendav looduspalve on alguse saanud Karuse kirikust. Oma kodutalu Uplinna metsasalus on ta rajanud altari, mis on saanud ka raamatu kaanele. Loodusesse sulanduv eluviis on Jüri Keskpaiga teinud avatuks suhtlemiseks teda ümbritseva elusaga, olgu neiks siis linnud, koduõue puud, kasvuhoones kasvavad kartulid või kõige väiksem sitikas, kes üle õuemuru jalutab.
Õpetaja Endel Apsalon, kelle sõpruse algus Jüri Keskpaigaga, linnumehega – nagu ta ütleb, jääb aega, mil ta Läänemaal kogudusi teenis. Raamatu sissejuhatuses meenutab ta nende kohtumist ja seda, mida on ise kaasa saanud Looja loomingu paremaks mõistmiseks.
Eesti Kiriku toimetuses välja antud raamatu «Looduse palve» kaanekujunduse on teinud Elen Apsalon, küljendanud Helena Semm, keeleliselt toimetanud Sirli Lember. Raamatu väljaandmist on toetanud autor ja Karuse kogudus.
Karuse koguduse liikme Jüri Keskpaiga palvel on ette nähtud üks eksemplar igale EELK kogudusele. Kes olid kohal, said selle vaimulike konverentsil koguduse diakonilt Meelis Malgilt. Raamat on praegu müügil Pauluse poes Tartus ja metodisti kiriku poes Tallinnas. Saab küsida ka toimetusest või siis Karuse kogudusest.
Sirje Semm

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)