Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ka maal võib elada

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Ridalas mekiti õunaaia värsket saaki.Küllike Valk

Kui läinud nädalal Eesti Kirik lugejate postkastidesse jõudis, tehti Rakvere vallas Sõmeru kandis proovi, kuidas võiks maaelu tutvustada. Ees seisis ju maal elamise päev.
Kuna tänapäeval on palju juttu keskkonnast ja selle hoidmisest ning oktoobris on tulekul loodu(s)hoiu nädal, siis sellisest päevast esimest korda kuuldes tekkis küsimus, kas tegemist on Maal või maal elamisega. Vahe on väga suur. Küllap teab ja näeb igaüks, et maaelanike arv väheneb.
Aga et maal on mitte ainult võimalik, vaid ka meeldiv elada, kutsusid 35 valla lasteaiad ja koolid, rahvamajad, erinevad keskused jt 28. septembril endile külla. Eesmärk on tõestada, et maal on tore elada. Päeva peakorraldaja oli Eesti Külaliikumine Kodukant. Internetis aadressil https://maalelamisepäev.ee on jaganud oma lugu ka Hageri koguduse liige Sigrid Põld.
Kui ma Eesti kaardilt õigesti üles leidsin ettevõtmisega liitunud kogudused-kirikud, siis sain neid kuus: Hageri, Harju-Jaani, Lääne-Nigula, Nõo, Püha ja Ridala. Vabandust, kui keegi märkamata jäi. Aga kindlasti võis peale Oru Mõisakooli, kes otseselt seotud Tuhala kogudusega, olla teisigi kogudusega seotud organisatsioone. Martnas peeti aga laata ja hooldajaõpetaja Küllike Valgu sõnul oli kirik tähelepanu keskpunktis.
Kõige suurema üllatusega tuli lagedale Ridala kogudus, kes kutsus külalised õunaaeda. Teadupärast rajas kogudus Eesti vabariigi 100. aastapäeva puhul suisa õunaaia. Seal kasvab õunapuid 30 eri sordist ja pooltel puudel on viljad juba küljes. Nüüd sai aednik Jarek Tensoni juhatusel puid uudistada ja õunu maitsta. Samas said külastajad kuulda, mis on hobuteraapia. Harrastussportlane Sigrid Sims-Riismaa tuli Ridala talli hobustega külla ja kõneles, et teraapia on mõeldud ennekõike kõneprobleemidega lastele.
Muidugi ei jäänud huvilisteta ka kirikuhoone, kus sel päeval sai koos Sirje Tarve ja Ülle Karileriga käia ka võlvidel. Põnevust pakkus ka kirikus toimuv – Kanuti ennistuskoda uuris ja restaureeris puidust vahevõret. Õpetaja Küllike Valk ütleb, et ilm oli ilus, rahvast käis hulganisti ja tore on, et kogudus tegutseb koos kogukonnaga.
Tavapärasel viisil tutvustati kirikut Nõos, kus kiriku külalisi võeti vastu alates kella 11. Kes hommikupoolikul läbi astus, võis jääda ka palvusele, aga pärastlõunaks saabujad said osa kontserdist. Samal ajal avati kirik ka Harju-Jaanis, kus avanes harukordne võimalus minna kirikutorni, Lääne-Nigulas sai aga kaasa lüüa kirikuseikluses.
Oru Mõisakoolis avas lahke pererahvas uksed juba kell 9. Kõneldi elu võimalikkusest maal ja avati käsitöötuba.
Ühe maale kolinud pere kogemusest võib lugeda: „Tegelikult ei ole võimalik väga lühidalt maal elamist kokku võtta – igasuguseid vahvaid lugusid on nii palju, et saaks lausa raamatu või mitu kirjutada, aga kokkuvõtvalt – kui ise oled valmis tööd tegema ja õppimisvõimeline, siis ei ole maal elamine sugugi raske – isegi lehmalüps on võimalik Youtube’i abil selgeks õppida.“
Rita Puidet